Da li je istupanje gradskog sekretara za zdravstvo doktorke Dragane Jovanovićjoš jedan primer zašto nam je potrebno brže uvođenje elektronske uprave? Jeste. Da su se poslanici potrudili da novi zakon o javnim nabavkama bude usvojen, prozvane bolnice bile bi obavezne da na Portalu za javne nabavke objave zaključene ugovore, pa bi oni bili dostupni svima.

A zašto nemamo razvijenu elektronsku upravu, više nego jasno je ukazano na konferenciji „E-government u Srbiji“ koju je u ponedeljak organizovao Danas. Zato što nema političke volje. A ko je trebalo da natera političare da imaju volju? Pa građani i mediji.

E-government zvuči nepoznato. Iza ove reči kriju se brojne konkretne koristi u svakodnevnom životu. Kada bismo imali u primeni sve usluge e-governmenta, ne bismo gubili dragoceno vreme i živce u kilometarskim redovima ispred šaltera da izvadimo ličnu kartu, pasoš, platimo dažbine ili registrujemo automobil. To bismo radili od kuće sa svog kompjutera. Bolesni ne bi sa sobom vukli „brdo“ analiza, jer bi sve bilo zabeleženo u elektronskom zdravstvenom kartonu kojem bi lekar pristupao preko kompjutera. Za osnivanje firme ne bi trebalo 23 dana i lično obilaženje nekoliko institucija. Takođe, ne bi na travnatoj površini ispred solitera mogao da nikne megamarket ako na sajtu opštine stoji plan na kojem svako može da vidi da na toj parceli ne sme ništa da se gradi.

Ali, kada direktor jedne od najvećih svetskih softverskih kompanija kaže na Danasovoj konferenciji da smo „strašno daleko“ od tih stvari, onda je situacija i više nego zabrinjavajuća. Primer zašto nema političke volje za uvođenje e-uprave dao je predsednik jedne od najuspešnijih opština u Srbiji, koji je glasno i jasno rekao da javna preduzeća (u čiji bi rad e-government uneo više transparentnosti) služe za finansiranje stranaka. Pa kako onda da očekujemo brzo uvođenje e-governmenta, koji kroz novi vid komunikacije građana i državne uprave putem Interneta jača transparentnost rada vlasti, smanjuje mogućnost za korupciju i donosi uštedu u trošenju novca poreskih obveznika. Još 2004. usvojen je zakon o elektronskom potpisu koji je jedan od osnovnih preduslova za uvođenje e-governmenta. Do danas nije u primeni. Švedske lokomotive, panciri, bolnice, Univerzijada… Koliko je još primera potrebno da nas podstakne da pojačamo pritisak na političare da uvedu e-government i da spreče pojedince da trpaju provizije u džep? Danas je povukao potez, nadamo se i pokrenuo lavinu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari