PRAVO PITANJE: Tako bi na svaku nagradu, pa i na orden, iz taka reagovala moja deca, pitanjem: a koliko para? Za rad u snežnim uslovima, čujem, radnici Kolubare dobili su i u kešu, okruglo 145 miliona dinara, a za ceo proizvodni deo EPS-a biće izbrojano oko 400 miliona. Tako mi kaže moj čovek na pravom mestu. Povodom Dana državnosti predsednik Republike dodelio je orden i radnicima petooktobarske Kolubare, ali ne zbog nerevolucionarnog 5. oktobra nego zbog revolucionarnog snega.

Da ne bi njih, jedva pretekosmo. Kao da je Srbiju stvarno pohodila revolucija, a revolucija je skroz nehigijenska stvar, kako voli da kaže jedan naš poznati profesor ekonomije. Orden je primio predsednik sindikata Kolubare Miodrag Ranković. Baš u doba kad je Skupština Srbije usvajala onaj Zakon o informisanju, što ga je posle Ustavni sud u najbitnijim delovima likvidirao, pravila sam razgovor sa Rankovićem. Naružio je nas novinare na pasja kola: gde ste vi, sad je trebalo da zapalite Beograd! Posle su mi rekli da ima pitanja na koja bi i rečitom Rankoviću bilo teško da odgovori. Samo ih ja nisam ni postavila!

LABAVO: „Danas je tačno godinu dana kako nisam u Vladi“, kaže Mlađa. „Čestitam“, poentira voditelj. Iz Valjeva mi javili da gledam (internet je čudo) Mlađu Dinkića na Vujić televiziji Valjevo. Slučaj Gorenje Valjevo još nije razrešen. Mlađa misli da jeste i traži izvinjenje, oni u Valjevu tvrde da nije i ne haju za Mlađine javne preformanse. O Gorenju i Valjevu ćemo nekom drugom prilikom, ali Mlađin predizborni nastup bio je za – gledanje. Mlađa, koji je bio u svim postoktobarskim vlastima, sad se zbog toga kaje, jer da nije bio u ovoj poslednjoj, najgoroj, sad bi imao, brat bratu, 30 odsto biračkog tela. „Jako teško sam prolazio i kod žene i kod prijatelja kad sam ušao u Vladu Vojislava Koštunice“, ali u toj je Vladi imao odrešene ruke. Budući verziran u sve postoktobarske vlasti, Mlađa nas je poučio da se Srbijom trenutno vlada LABAVO. „Nemamo jako vođenje države“, rekao je Mlađa, a ako je labavo u vrhu, labavo je svuda. Demokratska stranka drži Minitarstvo finansija i Ministarstvo poljoprivrede, „šta ih je sprečavalo da prebace pare ovamo gde je gradonačelnik takođe DS“, pitao se Dinkić , ali „DS nije imao dobrog ministra finansija pet godina, a ima lošeg ministra poljoprivrede pet godina“. Dinkić nas je podsetio na narodnu „Dva loša ubiše Miloša“, pa je rekao da se „mnogo loših nakotilo, Miloši su se povukli, a mi polako postajemo društvo gde nekvalitet provejava“. Ali nisu sposobni samo u njegovoj stranci: Palma je sposoban u Jagodini, Ješić u Inđiji, dobar gradonačelnik je bio i Goran Knežević u Zrenjaninu. „Ja mislim da su njemu napakovali“, kaže Mlađa. Tadić je bio spreman da krene protiv toga, ali Dačić nije dao da se raščisti sa sledećim stanjem: „U vreme Tita ljudi su ulazili u partiju da bi postali direktori, danas ulaze u partiju da bi postali komunalni policajci“.

VJESNIK JE MRTAV: Frka u Zagrebu. Izašli ministri u (još) novoj Vladi Zorana Milanovića pred javnost s poslanicom: Vjesnik je, žao nam je, mrtav! Ovde, a bogami ni u Zagrebu, mnogi se i ne sećaju da je Vjesnik za Hrvatsku bio što i Politika za Srbiju, Delo za Ljubljanu, Pobjeda za Crnu Goru, Nova Makedonija za Makedoniju, Oslobođenje za Sarajevo. Svi ovi listovi još postoje, ali gotovo na nekadašnjem svom mestu je jedino Delo, ovako i onako drži se Politika, ne znam da bilo ko bilo kojim povodom citira Oslobođenje, pa ni Novu Makedoniju, a tek Vjesnik – to skoro pa nikako. Ali kad je hrvatska vlada objavila stečaj, novine uvek nađu dovoljno pristalica da ih podrže, uglavnom, iskristalisalo se da Vjesnik treba sačuvati kao javni servis – zbog ozbiljnosti koja opstojava pri opštem hrvatskom medijskom žutilu (što je tačno), a posebno zato što je, tako tvrde listom citirani pisci, kipari, slikari, jedini list koji se još bavi kulturom. I Predrag Matvejević je nostalgičan, ali sve citirane podseća da je „Vjesnik nastao kao partizanski list“. Mislim, ako smo već kod tradicije.

KOME ĆE VAC DA PRODA POLITIKU: Politika AD vlasnik je pola zajedničke firme sa nemačkim VAC-om koja se zove Politika Novine i Magazini. E pa, jedna akcija Politike AD na Beogradskoj berzi u petak je koštala 49 dinara, a cela Politika AD, koja je podsećam vlasnik pola PNM, nešto iznad tri miliona evra. Ista akcija je na Beogradskoj berzi imala premijeru u aprilu 2007. kada je vredela više od 2.500 dinara. Od tada je konstantno padala. POLITIKA ad je u ubedljivo većinskom vlasništvu države Srbije i njenih javnih preduzeća, a PNM ta firma deli sa nemačkom firmom VAC. Politika ad je 2010. okončala sa dobiti, a prethodnu sa gubitkom, PNM tokom obe godine beleži znatan gubitak. Novosti tokom sve tri poslednje godine imaju gubitke, koji se doduše smanjuju. VAC je više puta objavio da odlazi iz Srbije. Pošto ja nisam državni funkcioner, ne moram da strepim od gospođe Merkel, pa mogu da kažem kako se nadam da neće otići na isti način na koji je ušao. U međuvremenu smo naučili evropsku reč – transparentnost. Stanka Subotića neću da im nabijam na nos. Pored udela u PNM, VAC ima, kao što se zna, i pola novosadskog Dnevnika Vojvodina pres, a i po osnovu založnog prava, kao što se ne zna ali je dokazana okolnost, udeo u Kompaniji NIP Novosti neidentifikovanog obima. Može biti da VAC sa nekim pregovara o prodaji ovih udela, ali taj neko može biti, bar za početak, jedino država Srbija kojoj bi odgovaralo da za tu siću, otkupi udeo u PNM, odnosno listu Politika, u Novostima joj je položaj ne možebiti komotniji – manjinski vlasnik, većinsko upravljanje, a novosadski Dnevnik? jedino ako ne treba Bojanu Pajtiću. A, da. VAC je prodao Utrinski vesnik, Dnevnik i Vest u Makedoniji tamošnjem novopečenom tajkunu Orce Kamčevu. Kamčev je kum sa šefom makedonske službe bezbednosti Mijalkovim, a ovaj brat od ujaka makedonskom premijeru Nikoli Grujevskom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari