U prvoj polovini ove godine broj nezaposlenih u Srbiji je porastao za 3,3 odsto, pri tome povećanje u poslednja dva meseca maj, jun je preko 1,2 odsto tako da je nezaposlenost dostigla neverovatnih 25,5 odsto. Poređenja radi, nezaposlenost u Grčkoj, zahvaćenoj neviđenom krizom, jeste 21 odsto, dok je u Hrvatskoj 12,7.

Po Republičkom zavodu za statistiku bruto domaći proizvod (BDP) je i dalje u padu u Srbiji. U prvom tromesečju ove godine je za 1,3 odsto niži nego u istom periodu 2011. Ponos srpskog izvoza Smederevska železara je i poslednju peć u radu svela na „tihi hod“. Od toliko najavljivanih novih investicija za vreme izborne kampanje nema ništa. Dolazak Danielia, koji su sebi pripisivali mnogi političari, već je zaboravljen.

I dok srpska privreda ne zna kako će preživeti sledeći mesec, a mnogobrojne porodice sutrašnji dan, srpske političke stranke formiraju vladu. Izbori za skupštinu su završeni 6. maja. Prvo je DS, koja je izgubila izbore, izjavljivala da sa strankama koje će joj prići ima većinu. Pregovarali su i posle mesec i po dana mrcvarenja ko će biti predsednik vlade, Dačić iz SPS, stranke koja je tek treća po broju poslaničkih mesta u skupštini ili Tadić, doskorašnji predsednik zemlje poražen na izborima, shvatili su da od dogovora nema ništa. Predsednik države 28. juna daje mandat Dačiću da sastavi vladu.

Iako su sve stranke učesnice na izborima izjavljivale da im je povećanje zaposlenosti i izlazak iz krize osnova programa, 53 dana se otimaju oko ministarskih mesta ne hajući za nezaposlenost, za investitore koji su obustavili svaku aktivnost očekujući rasplet u zemlji. Nisu izgubljena samo 53 dana, već se i dalje ne zna da li će Dačić i SPS uspeti da obezbede većinu u skupštini. Najavljuje se „da bi vlada mogla da bude formirana za dve nedelje“? Dokle će predsednik države čekati? Koliko Dačić ima vremena da skupi većinu? Dokle će građani Srbije čekati da se političari dogovore oko raspodele plena? Svaki izgubljeni dan košta građane Srbije.

U Grčkoj nakon prvih izbora, kada se shvatilo da stranke ne mogu da sastave vladu, novi izbori su raspisani mesec dana po okončanju prethodnih. U Francuskoj, gde su se izbori održali praktično u isto vreme kad i u Srbiji, predsednik države daje mandat budućem predsedniku vlade istog dana kada su zvanično proglašeni izborni rezultati, a mandatar sutradan obznanjuje sastav vlade, koja odmah stupa na dužnost.

Politički odgovorne stranke koje učestvuju na izborima, ma šta govorile tokom kampanje, moraju da znaju kakve su okvirno njihove i šanse konkurenata na izborima. Moraju da imaju pripremljene planove za delovanje nakon izbora, ma kakvi bili izborni rezultati. Stranke koje se pitaju tek nakon izbora šta im je činiti nisu ozbiljne stranke i očito nisu sposobne da vode zemlju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari