U intervjuu bivšeg ministra zdravlja, T. Milosavljevića (T.M.), listu Danas, 22. oktobra o.g., citira se njegova izjava kako je „neshvatljivo da u nedelji kada je Srbija maltene dobila evropsku kandidaturu, on bude važnija tema“. T. M. ne prihvata da evropska kandidatura zavisi od borbe protiv korupcije, fenomena najizraženijeg upravo u zdravstvu.


On se žali na svog sledbenika koji „u svakom obraćanju javnosti prethodni period oslikava kao problematičan u svakom pogledu“, ali je svestan koliko je jalov posao tužiti jednog ministra, pogotovu ako je u pravu i ako nije bivši, pa tvrdi kako je bio naveden da traži zaštitu suda od „jednog epidemiologa u penziji“, da bi zatim dodao: „To je isti kolega koji je početkom prošle godine osnovao nevladinu organizaciju koja se bavi vakcinama, a čiji veb-sajt u 2010. finansira – Glakso Smit Klajn“. Vrlo je verovatno da je T. M. zadržao dovoljno kritičnosti da se ne upušta u avanturu dokazivanja na sudu, jer bi ona ukazala na niz nepodopština koje ima razloga da potiskuje, ali njegova izjava zaslužuje pažnju kao nevešt pokušaj manipulacije.

Prvo, hinjena odlučnost trebalo bi da pokaže sav gnev jednog „pravednika“, ma koliko bilo teško nametnuti takvu predstavu o verovatno najmanje omiljenom (bivšem) političaru u zemlji. Drugo, naglašavanje penzionerskog statusa je otužan pokušaj da se oponent prikaže u pežorativnom svetlu, mada stručna javnost dobro zna da je on u Srbiji tražio prevremenu penziju, a da je ostao profesionalno aktivan i u zemlji i, posebno, u inostranstvu. Upravo zbog svoje reputacije, a u cilju zaštite struke i svojih zaplašenih kolega, bio je moralno obavezan da se suprotstavi korišćenju preteće narodne nesreće za nedostojne svrhe. Treće, epidemiolog je „kriv“ što smatra isto što i svi građani Srbije, osim samog T. M. i eventualno ministarke pravde, naime da je resorni ministar lično odgovoran za sve mnogo puta opisane mahinacije vezane za nabavku H1N1 vakcine.

Četvrto, poluistina je da se organizacija koju je osnovao epidemiolog, Liga za imunizaciju, „bavi vakcinama“. Njen cilj je da se osavremeni program vakcinacije dece i omladine u Srbiji, inače nemarnošću T. M. najzaostaliji u Evropi i dobrom delu sveta. Peto, Ligu čini nekoliko desetina savesnih lekara, uključujući 10 profesora medicinskih fakulteta, a njihov zahtev da deca u Srbiji dobiju primerenu vakcinalnu zaštitu jednodušno je podržalo još 700 njihovih kolega. Optužiti ih da se iza njihove brige za zdravlje našeg podmlatka kriju nečasne namere, najblaže rečeno je neukusno. Šesto, sve troškove Lige finansira njen predsednik.

Jedini izuzetak je zakupnina veb-sajta (oko 100-150 evra godišnje) za koji je postignut dogovor da ga naizmenično podržavaju velike kompanije. Taj pristup onemogućuje da se i jedna od njih smatra povlašćenom. Sedmo, nezavisnost Lige odudara od manira T. M. da sam osniva i finansira tzv. kvazinevladine organizacije, što se u svetu smatra moralno neprihvatljivim. Osmo, čak i da Ligu čine sami mafijaši, to bivšeg ministra ne bi oslobađalo odgovornosti za sopstvene postupke. Njegovo polazište da smo svi mi isti, osim što je duboko netačno, i etički je nakaradno. Deveto, epidemiolog je nabavku vakcine protiv novog gripa prevashodno kritikovao kao član UO organizacije „Doktori protiv korupcije“. Ta organizacija je ovog meseca dobila glavnu evropsku nagradu za borbu protiv korupcije u zdravstvu, što bi odgovaralo zlatnoj medalji na nekom evropskom takmičenju, a priznanje joj je dodeljeno zbog ukazivanja na brojne afere u srpskom zdravstvu, uključujući i onu o kojoj je reč u ovoj polemici. Deseto, čak i srpski sudovi, kakvi god da su, ne mogu da ustvrde kako su zdravstvene vlasti, stojeći iza nabavke sporne vakcine, imale u vidu samo interes svog naroda.

Dakle, napred Tomice! Nestrpljivo očekujemo (po svemu sudeći nepostojeću) tužbu!

Autor je epidemiolog i profesor univerziteta u penziji

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari