Lični stav Zorana Ostojića: Ako može Kosovo, zašto ne može Krim? 1foto BETAPHOTO (Kosovo Police via AP)

Na ovo Putinovo retoričko pitanje, odgovor je jednostavan. Zato što to nije isto!

Kosovo je proglasilo nezavisnost kao protektorat UN, a Krim je, kao deo Ukrajine, okupiran od strane susedne države, pa proglašen delom te države.

Da je vojska Albanije zauzela Kosovo i proglasila ga delom Albanije, moglo bi se postaviti pitanje iz naslova.

Zašto svet (ne samo demokratski) brani teritorijalni integritet Ukrajine, ali ne i Srbije?

Možda zato što okupirani delovi Ukrajine nemaju „Kumanovski sporazum“ kojim Ukrajina prihvata da povuče vojsku i sve institucije sa Krima i drugih okupiranih delova svoje države. Pa potom nema neku Rezoluciju SB UN, npr 1344 kojom Savet bezbednosti šalje svoje trupe po glavi 7 Povelje UN. Što znači da te trupe imaju mandat UN da primene oružanu silu protiv ukrajinskog pokušaja da naruši tu rezoluciju i vrati se na teritoriju koju je svojim “ Kumanovskim sporazumom“ prihvatila da napusti. Zatim bi ti delovi Ukrajine trebali da proglase nezavisnost, a Ukrajina tuži taj čin Međunarodnom sudu pravde UN kao kršenje rezolucije 1344 . Potom bi taj sud koga priznaje celo čovečanstvo, trebao da objavi da proglašenje nezavisnosti delova Ukrajine, nije kršenje te rezolucije 1344.

Tek tada bi bilo moguće da se upoređuju i izjednačavaju suverenitet i teritorijalni integritet Srbije i Ukrajine.

Lični stav Zorana Ostojića: Ako može Kosovo, zašto ne može Krim? 2
Foto: Beta/Ujedinjena demokratska Srbija

Možda će do ovoga u budućnosti doći. Trebalo bi da Zelenski ili njegov naslednik potpiše njihov Kumanovski sporazum. Potom da on bude ratifikovan u Vrhovnoj Radi Ukrajine. Zatim da SB UN hipotetičkom rezolucijom 1344 uspostavi mandat vojnom kontingentu ODKB-a, pod jedinstvenom komandom Rusije, kao i naredi zaposedanje sporne teritorije. Te istom rezolucijom pošalje svoju Civilnu misiju koja će imati svu civilnu vlast, ali koja će tu vlast morati postepeno da prenosi na „izabrane organe samouprave“.

Kada se sva vlast na njih prenese, možda će ti „privremeni organi“ bivše Ukrajine odlučiti da ta teritorija, umesto da proglasi nezavisnost, bude deo susedne države – Rusije.

Ovo drugo biće moguće samo ukoliko ta hipotetička rezolucija 1344 to ne zabranjuje. Kao što R1244. zabranjuje da se Kosovo priključi bilo kojoj susednoj državi. Dakle Albaniji, Srbiji, Crnoj Gori ili Severnoj Makedoniji.

Kad i ako se sve ovo desi, Ukrajina ne bi mogla da se žali da je ostala bez dela svoje teritorije protivno međunarodnom javnom pravu. Uz njegovo nesporno kršenje na početku agresije protiv nje.

Do tada ostaje misterija zašto Srbija danas podržava i promoviše Putinovu mantru iz naslova?

Možda zato što u našem pitanju MSP nismo hteli da se Deklaracija o nezavisnosti Kosova vezuje za R1244 . Te nje, R1244, nije bilo u „našem“ pitanju. Ili pitanje nije bilo naše? Pošto je ta rezolucija, uz Ustavni okvir UNMIK-a iz 2001, izvor međunarodnog prava koji važi samo za Kosovo – kako je to konstatovao MSP. Što Kosovo čini „jedinstvenim slučajem“, a ne „presedanom“.

Nije valjda da je „bivši režim“(žuto-crveni) od Kosova hteo da napravi presedan za račun nekog drugog? I nije valjda da u ovome postoji (prećutni) kontinuitet sadašnje administracije sa prethodnom?

Danas bi i bez ove podrške Putinovoj propagandnoj laži, za Moskvu moralo biti sasvim dovoljno što se Srbija nije usaglasila sa spoljnom politikom EU. Uz cenu koja se zbog toga plaća.

Na radost Predsednika Vlade („naše južne Pokrajine“), a na štetu „strateškog cilja Srbije“ kao i statusa Srba na Kosovu.

Autor je novinar

(Preuzeto sa Facebook strane)

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari