Mađarski premijer Ferenc Đurčanj ponudio je ostavku, naglašavajući da ne želi da bude prepreka izlasku države iz ekonomske krize. Državni parlament raspravljaće o njegovoj inicijativi na jednoj od narednih sednica. Takav razvoj situacije umnogome je različit u odnosu na Đurčanjeve ranije poteze, budući da slovi za veoma ambicioznog i prkosnog političara koji ne podleže pritiscima. Ipak, on će dalje plivati političkim vodama, s obzirom na činjenicu da je ponovo izabran za lidera Mađarske socijalističke partije (MSP).


Đurčanj je iskazao interesovanje za politiku većkao sedamnaestogodišnjak, kada se pridružio Organizaciji mladih komunista (KISZ). Posle sloma komunizma u Mađarskoj 1989. postaje potpredsednik Mađarske demokratske omladinske organizacije (DEMISZ), ali taj pokret je ubrzo prestao da postoji. Shvativši da su socijalističke ideje izgubile popularnost, Đurčanj je počeo da radi kao ekonomista u konsultantskoj kompaniji Kreditum fajnenšel konsultant. Ubzo postaje direktor firme, a kasnije osniva sopstvenu holding kompaniju Altus.

Tokom 1990-ih postaje pedeseti najbogatiji čovek u državi. Godine 2002. Đurčanj se vratio na političku scenu, kao savetnik socijalističkog premijera Petra Međešija. Naredne godine preuzeo je Ministarstvo omladine i sporta, ali se na toj funkciji nije dugo zadržao jer je ušao u sukob s Međešijem. Ostavka tadašnjeg premijera predstavljala je novu šansu za Đurčanja koji je dobio poverenje rukovodstva MSP i postao premijer.

Čak i najosvedočeniji politički protivnici odali su mu priznanje što je za kratko vreme uspeo da osnaži stranku, koja je postala najpopularnija politička organizacija u državi. Pojedini analitičari uporedili su Đurčanja s vođom britanskih laburista Tonijem Blerom, jer je ispoljio energičnost i izuzetne oratorske sposobnosti. Na parlamentarnim izborima 2006. socijalisti su osvojili većinu poslaničkih mesta, što je omogućilo Đurčanju da nastavi da obavlja dužnosti predsednika vlade i postane lider stranke. Uprkos ogromnoj popularnosti, nakon objavljivanja snimka nastalog na sastanku MSP premijer se suočio s najozbiljnijim izazovom u karijeri. Nekoliko hiljada ljudi danima je protestovalo tražeći ostavku vlade jer je u javnost procurilo Đurčanjovo priznanje da su socijalisti lagali građane da bi dobili njihovo poverenje. Premijer je odbio da se povuče i uspeo da sačuva poziciju zahvaljujući podršci parlamenta.

Ferenc Đurčanj je rođen 4. juna 1961. u gradu Papa u zapadnoj Mađarskoj. Iz dva braka ima sinove Petera, Balinta i Tamaša i kćerku Anu. Oženjen je pravnicom Klarom Dobrev.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari