Hosein Musavi, reformski kandidat na nedavnim izborima u Iranu,uspeo je da mobiliše mase i organizuje najveće proteste u zemlji od Islamske revolucije 1979. Za svoje pristalice on je „Gandi Irana“, otelotvorenje demokratskih nada i istinski pobednik predsedničke trke, za koju tvrde da je pokradena.


Najveći rival predsedniku Mahmudu Ahmadinedžadu, tokom kampanje ustalasao je mladež, koja čini većinu biračkog tela. Bio je jedini kandidat koji se na predizbornim skupovima nije odvajao od supruge, poznate iranske intelektualke Zahre Rahnavard. Često ističe da je krenuo na put bez povratka, nakon dve decenije političke ilegale, te da je spreman da se žrtvuje za naciju i izvede je iz međunarodne izolacije.

Političku karijeru Musavi je počeo kao konzervativac i favorit arhitekte revolucije ajatolaha Ruholaha Homeinija. Krajnje neprijateljski odnos sa današnjim vrhovnim liderom ajatolahom Alijem Hamneijem, čini ga nepodesnim da preuzme kormilo države.

Među prvima je podržao iranski nuklearni program, a u vreme dok je bio premijer zemlje 80-ih godina Iranu je čak omogućio da kupi centrifuge na crnom tržištu nuklearnih materijala. Oni koji ga poznaju kažu da je hibridno dete revolucije, istovremeno angažovan ka islamskim pincipima i liberalnim težnjama. Prati ga reputacija poštenog i skromnog, čoveka iz naroda. Njegova smirenost i opreznost, gotovo uspavljujući oratorski maniri, ne daju mu dovoljnu dozu harizme.

Pre preuzimanja funkcije šefa vlade, bio je ministar spoljnih poslova. Kao peti i poslednji premijer zemlje najveći uspeh postigao je na polju ekonomije, uprkos iransko-iračkom ratu. Zbog nekih tadašnjih Musavijevih političkih odluka (branio je otmicu 52 američka taoca u američkoj ambasadi u Iranu i jedan je od onih koji su podržali fatvu protiv britanskog pisca Salmana Rušdija), u očima Zapada Musavi je daleko od liberala.

Nakon ustavnih promena i ukidanja funkcije premijera, započinje njegov period političke tišine, kada se okreće arhitekturi i slikanju. Rođen je 1941. u trgovačkoj iranskoj porodici. Magistrirao je arhitekturu na Šahid Behešti univerzitetu. U prvim godinama revolucije bio je glavni i odgovorni urednik zvaničnog lista islamske republikanske partije.

U braku sa Zahrom ima dve kćerke. Danas je predsednik Iranske akademije umetnosti, član Saveta mudrih i Visokog saveta kulturne revolucije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari