Lideri Japana i Indije odbacili Bajdenovu tvrdnju da su njihove zemlje ksenofobične 1Foto: EPA-EFE/Chris Kleponis / CNP / POOL

Japan i Indija danas su odbacili tvrdnje američkog predsednika Džoa Bajdena koji ih je nazvao „ksenofobičnim“ zemljama, zbog toga što ne prihvataju imigrante.

 

Bajden je to izjavio prekjuče, tokom svoje turneje za prikupljanje sredstava za predstojeću predsedničku kampanju.

Japan je saopštio da Bajdenova procena nije zasnovana na tačnom razumevanju politike te zemlje, dok je Indija odbacila njegov komentar tvrdnjom da je ona najotvorenije društvo na svetu.

Bajden je svrstao Japan i Indiju u ksenofobične zemlje, zajedno sa Rusijom i Kinom, pokušavajući da tako objasni teškoće njihovih ekonomija i da ih uporedi sa snagom SAD kao nacijom imigranata.

Japan i Indija su deo Kvada, neformalnog partnerstva predvođenog SAD koje uključuje i Australiju i koje se suprotstavlja sve snažnijoj Kini u Indo-Pacifiku.

Pre samo nekoliko nedelja Bajden je primio japanskog premijera Fumija Kišidu u zvaničnu posetu, kada su dvojica lidera ponovo afirmisala svoj „nesalomljiv savez“ i složili se da treba da ojačaju bezbednosne veze naspram pretnji Kine u Indo-Pacifiku.

Indijski premijer takođe je bio u državnoj poseti Vašingtonu prošle godine, kada su sa njim razgovarali poslovni i politički lideri.

Bela kuća je saopštila da Bajden nije hteo nikog da uvredi i da je samo naglašavao da su SAD zemlja imigranata, i da nije imao nameru da podrije odnose sa Japanom.

Japanski državni zvaničnik rekao je danas da je Japan upoznat sa Bajdenovom konstatacijom kao i razjašnjenjem koje je usledilo. On je rekao da je nesrećna okolnost da deo Bajdenovog govora nije zasnovan na tačnom razumevanju japanske politike i da Japan razume da je Bajden to rekao kako bi naglasio da je prisustvo imigranata američka snaga.

Jpanasko-američki odnosi su „jači nego ikad“ kao što je premijer Kišida pokazao tokom posete SAD u aprilu, rekao je zvaničnik.

U Nju Delhiju indijski ministar za spoljne poslove S. Daišankar danas je takođe odbacio Bajdenovu opasku ukazujući da je Indija najotvorenije društvo na svetu.

„Nisam nigde u svetu video tako otvoreno, pluralističku i raznoliko društvo. Mi ne samo da nismo ksenofobični mi smo najotvoreniji, najpluralističkiji i na mnogo načina društvo sa najvećim razumevanjem na svetu“, rekao je on.

On je takođe ukazao da je rast BDP u Indiji sedam posto i rekao da treba porediti koliki je privredni rast u drugim zemljama. Američka privreda je porasla za 2,5 odsto 2023. prema vladinim podacima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari