foto: R.Z./ATAImagesGospodin Filip Rodić je postavio u svom, meni konfuznom tekstu na sajtu Večernjih Novosti pitanje „šta dobijamo ako iste aršine koje neki koriste da bi dokazali antisemitizam primenimo na odnos prema Srbima u Srbiji?“. U tekstu je neprimereno targetirao dnevni list „Danas“ i novinarku Snežanu Čongradin. Pogrešno je interpretirao moje rečenice, pomešao je lončiće i pokazao veliko neznanje u brojnim drugim stvarima.
Kao prvo, gospodin Rodić je slabo informisan, jer ne radim u Fondu za humanitarno pravo. Međutim, svoje neznanje, u punom sjaju, pokazuje kada je u pitanju antisemitizam i savremeni svetski tokovi.
Gospodin Rodić zlonamerno ukazuje da među nekim studentima postoje antisemiti i to povezuje sa nekakvom mržnjom prema predsedniku države. Činjenica je da u Republici Srbiji postoji antisemitizam. Na društvenim mrežama se svakodnevno targetira jedan ministar. Ono što gospodin Rodić nije naveo je činjenica da mediji oblikuju javnost i da se antisemitizam dodatno stvara, jer se brojne informacije o Izraelu prenose do krajnjih korisnika na pogrešan način. I dalje tvrdim da su za to krivi provladini mediji.

Kao drugo, gospodinu Rodiću bih želeo da skrenem pažnju na nekoliko stvari. Smernice za prepoznavanje kada antiizraelsko delovanje postaje antisemitizam dao je Američki jevrejski kongres. Univerzitet Harvard je proširio definiciju antisemitizma po pitanju kada je kritika Izraela nešto što prelazi u antisemitizam. Zapravo, Harvard je samo usvojio radnu definiciju antisemitizma koju je Međunarodni savez za sećanje na Holokaust usvojio 2016. godine. Amerika je donela više odluka po pitanju antisemitizma u prethodne dve godine, a ne zna se broj monografija koje su u istom periodu objavljene vezano za granicu između antiizraelskog raspoloženja i antisemitizma.
Međutim, najbolji način za razlikovanje antisemitizma povezanog sa Izraelom i kritike Izraela definisao je čuveni Natan Šaranski u svom eseju. Još davne 2004. godine. NJegov esej nosi naziv „3D test antisemitizma: demonizacija, dupli standard i delegitimizacija“. Verujem da gospodin Rodić nije samo slabo informisan nego ne čita ni stručnu literaturu, pa zato nema znanje o tome. Preporučujem gospodinu Rodiću da se provladini mediji pridržavaju ovog testa kada se izveštava o Izraelu. U najboljoj nameri.
Što se tiče ostalih brojnih pitanja koje mi je uputio gospodin Rodić, rado ću na njih odgovoriti. Čim savlada osnove modernog antisemitizma. Za gospodina Rodića imam samo jedno pitanje. Da li kao član Upravnog odbora Radio-televizije Srbije imate uticaj da, nekako, studentski pokret dobije isto toliko vremena u drugom Dnevniku kao i vreme koje je posvećeno dešavanjima na Bliskom istoku? Takve informacije su za javnost i demokratiju svrsishodnije.
Autor je istoričar
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


