NATO i druge kosovske varijante 1Foto: Aleksandar Veljković

Uz prostor Ukrajine, KiM su gotovo jedina tačka na planeti koju ni pandemija korone nije poštedela od geostrateških, političkih, vojnih i drugih planova.

Pre svega na Zapadu. Uoči aktuelne posete američko-briselskog pregovaračkog „para“ – Gabrijela Eskobara i Miroslava Lajčaka Prištini i Beogradu, u Vašingtonu se pojavio ekspertski izveštaj koji predlaže primenu „strategije približavanja stavova članica NATO i EU koje nisu priznale kosovsku samostalnost kako bi se privolele većinskom stavu u ovim organizacijama, što bi bio signal i za Beograd i Prištinu u promeni načina pregovaranja“.

Deo tog izveštaja bavi se i „napredovanjem Kosova ka članstvu u NATO“.

Domaći analitičari tvrde da ovaj „papir“, kao jedan u nizu instant rešenja za KiM, nema veze sa realnošću, logikom, međunarodnim pravom.

Prema važećoj Rezoluciji 1244 SB, prostor KiM je deo države Srbije pod protektoratom UN.

Rezolucija 1244 nigde se ne pominje u inicijativama raznih zapadnih eksperata, a u tom pravcu ne razmišlja ni zvanični Beograd od kad je pristao da suštinu – albansko pitanje u Srbiji zameni rešavanjem statusa Srba na KiM.

Čak je posle spornih Briselskih sporazuma, cenu dela Ustavom Srbije definisane državne teritorije snizio sa deklarativnog članstva u EU spustio na opstanak aktuelne vlasti.

Nerealnost ulaska Prištine u NATO najverovatnije neće zaustaviti razvijanje te ideje u raznim međunarodnim „krojačnicama“, pogotovo ako dođe do trgovine na nekom višem globalnom nivou.

Ali, planova nikad dosta. Mediji tvrde da i Lajčak i Eskobar dolaze sa novom „šargarepom“ – zajednicom srpskih opština, u malom formatu.

U Briselskom sporazumu nije precizno definisano da li dogovorena ZSO obuhvata svih deset većinski srpskih opština, koje je Beograd na silu ugurao u kosovski sistem lokalne samouprave ili je reč samo o severu KiM.

Eskobar zajedno sa Lajčkom nudi, kako se tvrdi, ZSO samo za severu KiM i to po modelu „Istočne Belgije“.

Da KiM nije Belgija, a ni druge ranije predlagane „mustre“, potvrđuje i pisanje jučerašnje prištinske štampe o najavljenoj ratifikaciji sporazuma Albanije i Kosova, o stvaranju teritorijalno-administrativne celine, po 30 km unutar njihovih granica, čiji će građani sa obe strane dobijati iste usluge kako da su državljani obe države“.

Jedan od novih graničnih prelaza biće i Košare, o kojima Beograd ni istinit film ne sme da snimi.

Čiji su to planovi, ko stoji iza njih?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari