Za četiri meseca Novopazarci su dva puta videli predsednika države Borisa Tadića. Minulog leta dolazio je sa turskim premijerom Taipom Erdoganom, da se potvrdi srpsko-tursko prijateljstvo i najave zajedničke investicije u ovaj kraj.

Ovog puta predsednik države Srbije poručio je stanovnicima Sandžaka da ovaj deo Srbije ne može da bude različit od bilo kog drugog dela zemlje, da sa svoje pozicije čini sve da ljudska prava svih građana u zemlji budu poštovana i da će insistirati na zaštiti prava Bošnjaka.

Dolazak predsednika Tadića u Novi Pazar, ma koliko da je za većinu izgledao iznenadan, ipak je bio očekivan. S jedne strane, građani u toj poseti vide aktivnosti predizborne kampanje za hoće-neće prevremene izbore. Sa druge strane je opovrgavanje optužbi, koje su se u borbenom duhu proteklih meseci čule, da država Srbija namerno ekonomski i privredno zapostavlja ovaj kraj i u svakom pogledu diskriminiše većinsko stanovništvo u ovom kraju, Bošnjake. Predsednika Srbije dočekali su i ministri Rasim Ljajići Sulejman Ugljanin, koje njihov glavni oponent glavni muftija IZ u Srbiji Muamer Zukorlićoptužuje da nisu bošnjački ministri u Vladi Srbije, većministri Vlade Srbije u Sandžaku i da ne rade za sandžačko pitanje. U tonu tih optužbi je i jučerašnje saopštenje Mešihata IZ u Srbiji u kojem se izražava ogorčenje i zabrinutost zbog „nedržavničkog i diskriminatorskog ponašanja predsednika Republike Srbije Borisa Tadića“, koji je posetu počeo „okupljanjem u Petrovoj crkvi u prisustvu bošnjačkih ministara“, a i tim se potvrđuje „da višegodišnja diskriminacija nad Bošnjacima I muslimanima ima podršku od samog vrha državne vlasti“. Predsednik Tadić je ponovo optužen da ignoriše volju bošnjačkog naroda i da za sagovornike prihvata prorežimske faktore. Pitanje legaliteta i legitimiteta ponovo se nameće kroz rezultate za izbor Nacionalnog saveta Bošnjaka na kojima je lista muftije Zukorlića osvojila najviše mandata. Po tome imperativna retorika nameće razgovore o bošnjačkim pitanjima samo sa muftijom Zukorlićem i u drugi plan potiskuje pozive za unutarbošnjačko pomirenje i jedinstvo, ali i ignoriše više od 900 miliona dinara, ove godine, uloženih u izgradnju infrastrukturnih objekata u ovom gradu i okolini.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari