U vašem listu od 18. maja, gđa Vesna Pešić, narodna poslanica, reagujući „na moj članak“ od 13. maja, piše da samjoj „pripisao otvoreni egoizam“ koji je „zamaskirala navodnom zabrinutošću za sudbinu političkog pluralizma uopšte“. Iz ove rečenice, a i njene reakcije u celini, vidi se da je ljuta na mene, a još više na redakciju Danasa, pa su, stoga, potrebna izvesna pojašnjenja.


Najpre, moja namera je bila da pokažem da je demokratija, shvaćena kao izborna procedura, samo jedna od osobina političkog sistema, a ne jedina politička vrednost, niti cilj po sebi. Otuda moj izvorni naslov: „Minimalna definicija demokratije“.

Međutim, ako je redakcija svojim naslovom htela da skrene pažnju na neopravdane otpore inicijativi da se unese nešto malo rada u naš politički život, onda nemam ništa protiv toga.

Isto tako, moram da kažem da gđu V. Pešić izuzetno cenim i rado čitam njene tekstove i slušam njena izlaganja, pa me je, utoliko više, iznenadila njena ironija sa kojom je dočekala inicijativu čija je namera da se izađe iz očiglednog haosa i blokade političkog procesa.

Što se, pak, tiče njene tvrdnje da sam joj „pripisao otvoreni egoizam“, izvinjavam se zbog tog nesporazuma, jer mi je namera bila da iskazima o „odsustvu bilo kakve ideologije“ i „zagovaranju otvorenog egoizma“ opišem duh vremena, a nikako da ih pripisujem gđi V. Pešić, pošto znam da je ona črvsto na pozicijama ideologije liberalizma, a u moralnom smislu daleko od egoizma, bilo otvorenog, bilo skrivenog.

Naravno da ne znam da je učestvovala u raspravi o predlogu zakona i da ga je kritikovala zbog toga što je neustavan, jer je retroaktivan, pošto ugrožava dostignuti nivo ljudskih prava. Sve što znam o njenim pogledima na taj zakon došlo je do mene iz neke od TV- emisija, najverovatnije iz „Utiska nedelje“, gde je pokušala da ismeje inicijativu predsednika Tadića, sugerišući gledaocima da je reč o opasnoj inicijativi koja ugrožava pluralizam i koja vodi jednopartijskom sistemu, a g. Tadića kandiduje za novog Tita. Možda me utisak vara, ali mi se čini da je poruka bila baš takva.

Sada vidim da je njen otpor načelne prirode, to jest da je u funkciji odbrane pluralizma kao vrednosti po sebi i dostignutog nivoa ljudskih prava, a naročito prava na političko udruživanje kao vida ispoljavanja slobode građana. U tom smislu, želeo bih zaista da pročitam njen tekst o tom zakonu, inače razaslat na više adresa.

Zaista, gđa V. Pešić je u pravu kad kaže da „nerazumevanja ima na sve strane“, pa mi se čini da i u njenim načelnim zalaganjima ima izvesnog nerazumevanja, a naročito nerazumevanja celine društvenog konteksta

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari