Radikali su od Šešelja dobili naredbu da idu na sve ili ništa. Sve znači osvajanje vlasti svim sredstvima; ništa – podrivanje države i izazivanje haosa, takođe svim sredstvima i bez obzira na cenu. Uvod u izvršenje ove naredbe predstavljaju napadi na novinare i pretnje šefu države.

Radikali su od Šešelja dobili naredbu da idu na sve ili ništa. Sve znači osvajanje vlasti svim sredstvima; ništa – podrivanje države i izazivanje haosa, takođe svim sredstvima i bez obzira na cenu. Uvod u izvršenje ove naredbe predstavljaju napadi na novinare i pretnje šefu države. Porazi na predsedničkim, parlamentarnim, pokrajinskim i lokalnim izborima žestoko su uzdrmali Srpsku radikalnu stranku i razgnevili njenog vođu. U partiji je došlo do burnih rasprava i traženja krivaca. Nervoza je porasla nakon raspada većine koju je Vučić unapred proglasio u Beogradu. Ne znajući kuda dalje, radikali su počeli da blokiraju parlament. Nedoličnim ponašanjem izazvali su ogorčenje većeg dela javnosti.
Mada su se njihovi čelnici u kampanji zalagali za poštovanje zakona, hapšenje Radovana Karadžića na osnovu zakona radikali su iskoristili za prelivanje unutarstranačkog nezadovoljstva na ulice. Znali su da će im se tamo, pored pristalica, pridružiti oni koji jedva čekaju gužvu, razbijanje i sukobe s policijom. Mada njihova partija formalno nije bila organizator dosadašnjih protesta, neki radikalski poslanici bili su u prvim redovima. Najmanje što se može očekivati od poslanika jeste da spreče i osude napade na novinare. Oni to nisu učinili. Poslanica Vjerica Radeta je na partijskoj konferenciji za štampu dala do znanja da od radikala ne treba očekivati ni osudu nasilja ni poziv na razum. Njene reči o sudbini Obrenovića i Đinđića ne mogu se razumeti drugačije do kao otvorena pretnja ne samo predsedniku Borisu Tadiću, već svima koji žele mirnu i uređenu državu. Poslanica je time poručila javnosti da je predizborna odmerenost Tomislava Nikolića bila samo varka za naivne.
Neki radikalski poslanici i dosad su zloupotrebljavali imunitet. Preteće izjave iz sedišta njihove partije – koje su neki shvatili kao poziv na linč – jesu tema za javnog tužioca, ali bi morale biti i povod za preispitivanje dokle može da seže poslanička nedodirljivost. Nije isto izgovoriti oštru reč u parlamentarnoj raspravi i izricati javne pretnje koje podstiču na nasilje. Protestni skupovi u Beogradu i otrovne reči radikalskih čelnika izazvale su niz pretećih pisama na adresu predsednika Srbije i više drugih zvaničnika. Sazivanjem za utorak takozvanog sabora u čast Karadžića, radikali nastoje da raspire mržnju, prodube podele i destabilizuju Srbiju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari