Bravo Milenko, jest da si prepisao lekciju od Marka Miljanova, koji je izgovorio misao za sva vremena, da je „junaštvo braniti se od drugoga, a čojstvo braniti drugoga od sebe“, ali si znao od koga prepisuješ. Predivna misao, bliska ljudskom umu, a tako teško do njega dopire.


Da li se može nazvati „ludiranjem“ jedan provizoran razgovor između Nikolića, predsednika Srbije, i predsednika Hrvatske, Josipovića, zapisan na osnovu kolumne M. Markovića, što, molim, da se zaboravi. Zamišljam ih kod jednog ili drugog, ugodno zavaljene u fotelje, u atmosferi zasićenoj prijateljstvom u ljudskošću. Reči su sasvim uslovno podeljene, a na čitaocima je da ih čuje od jednog ili drugog.

Josipović: „Dragi moj Nikoliću, kako god okreneš, nužno je, a to si i ti rekao, da se radikalno oslobodimo balasta tragične prošlosti!“

Nikolić: „Glavna kočnica je, priznajem, u mitologiji srpskog nacionalnog pitanja. Razume se bilo je nacionalizma i na drugim stranama, samo što je krivica uvek kod drugih.“

Josipović: „Srbi u Hrvatskoj ubrzo su se našli na istorijskoj prekretnici između straha od hrvatske države i pritisaka Miloševićevog režima, nadahnutih srpskim velikodržavnim ciljevima.“

Nikolić: „Eh, da su Ćosić i Milošević pustili Raškovića da se izbori za autonomiju Srba u Hrvatskoj, ne podležući snažnoj propagandi da im se može ponoviti ustaški genocid. Milošević je stvaranjem RSK napravio 'državu u državi'.“

Josipović: „No, valja priznati da je hrvatski nacionalizam shvatio da mu se ukazala zlatna prilika da se konačno oslobodi ne samo srpske agresije već i prisustva 'remetilačkog' srpskog naroda. Za sve nevolje koje je pretrpeo od srpskog šovinizma, hrvatski nacionalizam naplatio je totalnim progonom Srba, najvećim etničkim čišćenjem u Evropi na kraju 20. veka.

Nikolić: „Kako zaista otkloniti kineski zid između 'hrvatskog slavlja' i 'srpske žalosti'. To jeste Gordijev čvor, ali nije nerešiv.“

Josipović: „Realna mogućnost da se može mirno razrešiti taj problem leži u pretpostavci da u Hrvatskoj i Srbiji postoji politička volja za mirnom solucijom.“

Nikolić: „Moglo bi se očekivati da i EU podstakne taj proces, budući da nije raspoložena da u njene redove ulaze države sa nerešenim nacionalnim konfliktima.“

Josipović: „Zašto ne bismo zajednički nešto učinili u tom pravcu, zašto ne bismo ukinuli tužbu i protivtužbu za genocid i time otvorili novo poglavlje odnosa između naših dveju zemalja.“

Nikolić: „Srbi ne bi trebalo da i dalje rat u Hrvatskoj nazivaju građanskim ratom, kad je on u suštini bio izraz nacionalističke pretenzije srpskog režima.“

Josipović: „S druge strane, Hrvatska bi trebalo da očisti svoje slavlje od svih onih primesa koje od pobede prave velikodržavnu feštu, a od srpskog naroda prave ponižena bića. Treba iskazati poštovanje i za srpske žrtve.“…

I tako, sledeći misao Marka Miljanova, ne ispuštajući ni časa ogledalo iz ruku, valjalo bi polaziti od zla kod sebe, jer će onda biti neuporedivo lakše rešavati sporove i graditi mir. Što se tiče poštovanog Borisa Delića, ne vredi trošiti reči, jer on, jamačno, nije nikada čitao Miljanova.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari