Dragomir Nenadović Kao i prethodna „seljačka buna“, pre pet godina, i ova je počela blokadom Pavlovića mosta da bi se posle proširila na većinu putnih pravaca u Mačvi i Pocerini, kao i mosta na Savi kod Šapca. Posle protesta mačvanskih uzgajivača svinja ovom talasu pridružili su se seljaci iz Pocerine, a upravo su oni svojim traktorima zaprečili šabački most.

Dragomir Nenadović Kao i prethodna „seljačka buna“, pre pet godina, i ova je počela blokadom Pavlovića mosta da bi se posle proširila na većinu putnih pravaca u Mačvi i Pocerini, kao i mosta na Savi kod Šapca. Posle protesta mačvanskih uzgajivača svinja ovom talasu pridružili su se seljaci iz Pocerine, a upravo su oni svojim traktorima zaprečili šabački most. Dragomir Nenadović Sire jedan je od organizatora protesta u Pocerini, baš kao i u prethodnim protestima. Sadašnjim zahtevima uzgajivača svinja da se povećaju nerealno niske otkupne cene od 52 do 58 dinara, zabrana uvoza mesa i plaćanja na poček, pocerski seljaci pridružili su i zahteve za povećanje otkupne cene mleka i da se razdvoji penziono i socijalno osiguranje.
Prošlog leta Nenadović je u okviru portesta NSS delio mleko građanima na šabačkim ulicama ukazujući na to da je otkupna cena preniska, a nisu hteli da mleko prosipaju, jer od njega žive. Za pocerske seljake jedini siguran i stalan izvor prihoda upravo je mleko. Takođe je upamćen zbog oštrog istupa na sednici Skupštine opštine Šabac, gde ga je kao odbornika sa govornice iznelo skupštinsko obezbeđenje. Jedan je od organizatora protesta protiv izgradnje fabrike za preradu hemijskog i industrijskog otpada. Uprkos pritiscima iz republičke vlasti ova fabrika stavljena je ad akta, delom i zbog zahteva pocerskih seljaka da žele na svojoj zemlji da gaje zdravu hranu. Nenadović živi u pocerskom selu Vranjska, poznatom po velikom megdandžiji Milošu Pocercu. Pocerina je siromašna regija, nema gotovo nijedan industrijski kapacitet, izuzev odnedavno otvorenog kamenoloma, do vode se stiže kopanjem bunara do 150 metara…
Dragomir Nenadović mnogo puta i na brojnim skupovima isticao je da seljak želi da živi od svog rada, a ne da bude potcenjen i da svoje proizvode daje budzašto. Niko ne računa radno vreme seljaka, a ono je često od jutra do sutra, i usput mnogi se nakaleme na tog seljaka, razni preprodavci, mešetari. Kada se sabere računica-seljak je na ivici bede, kaže Nenadović, dodajući da su seljački protesti počeli pre pet godina, i da je to nažalost jedini način da vlast razmotri zahteve velikog broja poljoprivrednih proizvođača. U predizbornim kampanjama svim strankama su usta puna brige za seljake, ali se i ovog puta pokazalo da vlast i ne mari za selo i seljake, čim moramo ponovo na barikade, kaže Nenadović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari