Vest da je u selu Žilivode nedaleko od Obilića na Kosovu, posle tri neuspela pokušaja otpočelo iskopavanje posmrtnih ostataka tela 26 Srba i Albanaca nestalih pre i tokom ratnih događaja na Kosovu, izazvala je veliko pozitivno odobravanje ne samo rodbine stradalih, već i celokupne javnosti Srbije, s obzirom da se na Kosovu vodi više od 1.700 nestalih osoba.


Imajući ovo u vidu, bez obzira na vremensku distancu između poslednjih ratnih događaja, i onih koji su predmet rada Komisije za tajne grobnice ubijenih posle 12.09.1944. godine u Srbiji, stiče se utisak da odnos prema žrtvama nije isti. Naime, i pored toga što je Komisija do sada otkrila spiskove Ozne za 37.000 ubijenih „narodnih neprijatelja“, u ogromnoj većini bez suđenja, i locirala 200 masovnih grobnica, sa otkopavanjem grobnica za dve i po godine rada tek je započela. Do sad su delimično ekshumirane dve masovne grobnice, u Boljevcu i krugu fabrike Fijat u Kragujevcu. Na trećoj grobnici kod Vlasotinca samo je pre 20 meseci otpočelo iskopavanje, a za proteklo vreme Viši sud u Leskovcu nije izvršio ekshumaciju.

Na kraju naglašavam da broj „nestalih“ žrtava u Srbiji posle 12. 9. 1944. godine, pa sve do kraja 1945. godine, iznosi skoro onoliko koliko je do sada pronađeno u spiskovima Ozne. One se mogu identifikovati jedino prilikom ekshumacije masovnih grobnica. U suprotnom ostaće srpske bezgrobne žrtve na sramotu nas savremenika.

Nataša Đurić, Beograd

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari