Šangajska lista kao paradigma

Ostavite komentar


  1. Profesore, ali ugledni naučnici spadaju u društvenu elitu, a naš predsednik, reče, „ne podnosi“ elitu. I, eto, za razliku i od Kine, ON rešio da pravi elitu koju će „podnositi“.! Srećan sam što građani Srbije mogu da računaju na elitu koja nije po volji NJEGOVOJ! Vi, svakako tu spadate.

  2. Ne brinite profo, sad će Vučić da pojača retoriku „zlatnog doba“, pa će nam svima biti lakše. Posebno naučnicima.

  3. Bravo Profesore, ukazali ste na još jednu glupost ovog režima, zasnovanom na kupljenim diplomama i prepisanim doktoratima.

  4. Dakle ništa novo pod kapom nebeskom….
    Samo Kinezi svoje šibicarske profe ne uzdižu u nebesa no ćorkiraju.

    1. Članak sadrži netačne podatke, na osnovu kojih izvlači pogrešne zaključke. Npr. „…. univerziteti stimulišu objavljivanje članka u zapadnom naučnom časopisu sa prosečno oko 44.000 dolara. To je skoro dvostruko više nego što godišnje zarađuje najveći broj njihovih profesora.“ Na najprestižnijim kineskim univerzitetima potreban uslov da bi student doktorskih studija uopšte mogao da prijavi doktorsku disertaciju jeste da ima objavljena (ili barem prihvaćena) najmanje 3 rada u vodećim međunarodnim časopisima, što se po autoru ovog članka plaća 132.000 dolara, to bi značilo da u Kini studenti doktorskih studija zarađuju mnogo više od profesora.

      1. Branislave, ocigledno nikada niste pisali naucni rad. Da li znate da jedan rad nekad ima i deset autora? 4000 dolara bi i u Srbiji ljudi dali za stalan drzavni posao… Osim toga, veliki deo novca za objavljivanje cesto dolazi od drzavnog finansiranja i projekata.

      2. Samouverenost Vam je bez pokrića. Iz nekih razloga moj detaljan odgovor nije se ovde pojavio, pa sam izvore citirao na svom fb profilu. Koristiće Vam da ih pogledate.

  5. U ovoj zemlji je test razuma dali smatrate da je tenku mesto pored stadiona. I nemojte se zavaravati većina misli da jeste. Većina misli da način na koji prof. Radenović dolazi do citiranosti u redu. I još gore misle da je predsednikova ideja da podrži takve aktivnosti sasvim u redu. Znači nećemo ulagati u nauku nego u kvazi rezultate.

    1. I sta sad, vama je Prof Radenovic kriv za opste manipulacije oko belosvetske Sangajske liste? Sve sto je globalno izmice zdravoj kontroli bilo koje lokalne zajednice, dakle, i vasem razumu.

  6. G.profesore,vi ste stvarno moj idol!
    Ne zelim da pametujem,ali da dodamo prijateljima Kinezima i one nase mile i drage od kojih su saradnici ove vlasti,BK i braca,kupovali doktorate za sebe i pocivsu prvu damu.A sadasnji vozd je u to vreme bio ministar i ucenik ,pa je ucio i usvajao ono sto se predavalo i prodavalo…

  7. kakvo vreme dođe. sada se korupcija više i ne skriva nego je postala javna i sama država je sprovodi.

  8. Profesore, svaka čast, ali, neki navodi prosto nisu tačni, a neki samo delimično. Tvrdnja o nagradi za pisanje radova od > 40 kUSD је očigledno neka greška. Drugo, ono što znam je da je oko 55% radova koji pristižu u američke časopise napisano u Kini. Ne znam da je 55 od svakih 100 krivotvorenih radova iz kine, ali ne tvrdim da nije tako. Žao mi je jedino što svi mi uočavamo da imamo veliki problem sa doktoratima, ali ga rešavamo po principu selo gori baba se češlja. DA, treba odmah poništiti falsifikovane doktorate političara, ali to neće rešiti glavni problem, a to je da mi godišnje imamo više od 2000 novih doktora nauka, a mnogi njihovi radovi su formalno OK, nisu plagijati, ali su lišeni doprinosa do te mere da je glavni poduhvat mnogih kandidata pronalaženje časopisa koji će ipak publikovati kakav takav rad.

    1. Milice, ne radi se ni o falsifikatu, ni o plagijatu kada se govori o radovima ili o doktorskoj tezi…
      Radi se, prvenstveno, o fiktivnim fakultetima i fiktivnim univerzitetima. Ako zavrsite fiktivni fakultet ili pohadjate fiktivni univerzitet – takvu diplomu niko nece nostrifikovati u svetu. Sta god da zavrsite na Megatrendu ili na Pristinskom univerzitetu se ne racuna. Mozete mahati diplomom koliko hocete, ali ona nista ne znaci. Ponavljam – takva diploma nije ni falsifikat, ni plagijat, ali je ona potpuno bezvredna. Jednostavno, razlika izmedju doktoranta iz Beograda i doktoranta iz Pristine je ogromna. Ovo ne znaci ni da je svaki doktorant iz Beograda bolji od doktoranta iz Nisa. Zavrsiti Medicinski fakultet u Nisu je nekoliko stepenica iznad diplome, recimo FON-a, u Beogradu.
      Inace, takvih fiktivnih univerziteta u svetu ima koliko hocete. Jedini nacin da proverite vrednost nekog strucnjaka je da ga potrazite na SCI listi, odnosno na listi referentnih casopisa.
      Dakle, ne postoje ‘falsifikovani doktorati politicara’! Postoje samo dobri i losi strucnjaci.
      Ne postoji pravilo po kome mozete donositi zaklucke ako niste iz struke.

  9. Kada bi Vi znali kakve sve mahinacije postoje i koliko kosta autorstvo I koautorstvo na medicini, kao I izrada doktorata drugacije bi mislili o takozvanoj nauci, odnosno o klinickom iskustvu koje uvijamo u oblandu nauke

  10. Dozvolili ste sebi da komentarišete profesora Radenovića, a ne znate ni kako se piše „da li“. Verovatno ste ga dizali u nebesa, sve dok nije dao podršku SNS-u. Vi opozicionari ste mnogo umislili da ste pametni. Ne delim ljude po političkoj opredeljenosti, pa se družim i sa jednima i sa drugima, ako su dobri ljudi. Mogu vam reći, niste ništa pametniji od, kako ih vi nazivate, botova.

Ostavite komentar


Lični stavovi

Naslovna strana

Naslovna strana za 3. maj 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Stevan Filipović, filmski režiser

Da bismo bili savesni građani koji donose prave odluke na izborima, kao i u svim drugim sferama života, potrebni su nam jaki mediji.