Tužne posledice javašluka 1Foto: Luca Marziale / Danas

Zbog nedovoljne domaće proizvodnje struje Elektroprivreda Srbije je prinuđena da uvozi električnu energiju iz inostranstva za šta na svaka četiri dana izdvaja milion evra, a dnevno trpi gubitke u visini od 190.000 evra, usled razlike između cene po kojoj kupuje i prodaje struju.

Osnovni razlog zbog koga je EPS prinuđen da uvozi struju je što kapaciteti Termoelektrane „Nikola Tesla“, najveće koju Srbija ima, posle kolapsa elektroenergetskog sistema u decembru i niza havarija tokom januara još uvek ne proizvodi struju u punom kapacitetu.

Međutim, stručna javnost kategorično tvrdi da bi se problemi sa nedovoljnim količinama struje i potreba za njenim uvozom iz inostranstva tokom zime, kada je inače najskuplja, pojavili i da nije bilo havarije, svakako u manjem obimu, jer u poslednjih nekoliko godina industrija troši struju više nego ranije.

Sa druge strane, već tridesetak godina nije izgrađen nijedan veliki elektroenergetski proizvodni objekat koji bi podržao dodatnu potrošnju struje, naročito zimi kada je sistem preopterećen.

Zbog niskih primanja struja u Srbiji je za domaćinstva još uvek znatno jeftinija nego u većini zemalja u okruženju.

Pokazalo se da obnovljivi izvori energije, to jest vetroparkovi u privatnom vlasništvu, koji su izgrađeni dosad ne mogu da zamene termo i velike hidro kapacitete u potrebnom obimu jer njihova proizvodnja zavisi isključivo od vremenskih uslova.

Dakle, sve nedaće koje su EPS zadesile u poslednjih mesec i po dana predstavljaju ceh neodgovorne politike da se ne ulaže dovoljno novca u izgradnju novih proizvodnih kapaciteta a da preduzećem upravljaju nesposobni partijski kadrovi, od kojih se kao ubedljivo najnesposobniji pokazao Milorad Grčić, direktor koji je nedavno zbog niza pehova u kratkom vremenskom periodu bio prinuđen da podnese ostavku.

Međutim, kako tvrde zaposleni u EPS-u, on i dalje obavlja tu funkciju, iako se povukao, jer njegov naslednik još uvek nije izabran. Podsećamo, nadležni su rekli da će to biti učinjeno odmah nakon Nove godine ali to se ipak nije ostvarilo.

Jedini način da EPS izađe na „zelenu granu“, a reč je o preduzeću neophodnom za normalno funkcionisanje društva, je da upravljanje njime preuzmu profesionalci, a ne kadrovi partija na vlasti, kao i da se u firmu ulaže kako bi mogla da obavlja remonte i obnavlja proizvodne kapacitete.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari