U vikend dodatku Danasa od 10. marta 2012. objavljen je i tekst Igora Živanovića, istraživača Instituta za filozofiju Filozofskog fakulteta u Beogradu. Ovaj tekst je jedan u nizu članaka koji, po svemu sudeći imaju za cilj diskreditovanje jednog od najboljih saradnika i kolumnista Danasa, Srđana Jovanovića Maldorana, istaknutog predavača na Filozofskom fakultetu Palackijevog instituta u Češkoj Republici.


Gospodin Živanović, u svom tekstu, „okrivljuje“ g. Jovanovića za netoleranciju i nadugačko obrazlaže potrebu za „negovanje različitosti“ i koncept verske tolerancije u društvu, za razliku od g. Jovanovića, koji je u jednom od svojih članaka ukazao ne samo na bespotrebnost ulaska u dijalog sa teolozima i ostalim verskim indoktrinatorima, nego i na potencijalnu opasnost od navedenih.

Problem, u stvari, leži u činjenici da u današnjem srpskom društvu imamo situaciju gde se daleko odmaklo od verske tolerancije koju propagira g. Živanović, i to u pravcu otvorenog propagiranja verskih dogmi i aktivnog uključivanja visokih crkvenih velikodostojnika u javni i politički život. Ide se i, u Ustavom definisanoj sekularnoj državi, kršenje člana 11 koji je kao takvu definiše, od uvođenja verske nastave u državne škole, preko uvrštavanja Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta u sastav državnog Univerziteta u Beogradu, pa sve do nametanja plaćanja doplatne poštanske markice za izgradnju pravoslavnog Hrama Svetog Save svim građanima Republike Srbije, bez obzira na veroispovest. Primećujemo da je na snazi i favorizovanje jedne (pravoslavne) veroispovesti na račun svih ostalih, a sve uz pozivanje na procenat pravoslavnih vernika u Srbiji, pri čemu nikako da se objave zvanični rezultati prošlogodišnjeg popisa stanovništva, gde se očekuje upravo značajno smanjenje broja svih vernika u odnosu na broj nereligioznih građana.

Posebno je problematično pozivanje g. Živanovića na teoretičara političke filozofije Džona Rolsa, koji je zastupao teoriju pravde kao pravičnosti koja se zasniva na uverenju da se društvena nejednakost može opravdati jedino ako je u korist najugroženijih (tako što ih podstiče na rad). I mada se u kasnijim radovima Rols donekle korigovao, mi danas znamo da je društvena nejednakost činjenica koja se ne može ignorisati niti ispraviti na način koji upravo sugeriše komunistički društveni model, a koji je pokazao svoje nedostatke kroz istoriju.

Hteli mi to da priznamo ili ne, današnja Srbija je veoma daleko od idealnog društva i puna je dihotomija i antagonizama, koje g. Jovanović u svojim tekstovima vrlo jasno uočava i rezobličava, posebno one koji se odnose na sve veći upliv Srpske pravoslavne crkve ne samo na društvo, nego i na državne odluke. Ako se protiv tog upliva ne budemo borili, jednog dana ćemo imati najpre državnu crkvu (SPC), potom i klerikalnu državu. A znamo kako je izgledao istorijski period kada je crkva vladala – zvao se mračni srednji vek.

Autor je predsednik UO Udruženja Ateisti Srbije

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari