Svedoci smo strašne zemljotresno-cunamijske japanske katastrofe koja opasno preti da proizvede treći, ovog puta mirnodopski, atomski udar na ovu, nama prijateljsku zemlju. Jer nekoliko zemljotresom rastresenih reaktora atomskih elektrana, koje su bile najbliže epicentru, sada opasno prete da svoju snagu i radioaktivne sadržaje „izliju“ u okruženje. A posledice? – Ne pitaj!!! Oni koji su preživeli Hirošimu i Nagasaki, i njihovi potomci, na svojoj su koži i kičmi najdirektnije osetili svu strahotu takvih „izlivanja“.


Zbog toga su ovih dana oči celog sveta netremice naslonjene na krhko japansko ostrvlje, na ruševine, na stradale i obeskućene Japance, na jezu prouzrokovanu onim što još može da se desi.

A kod nas? Ko je, recimo, u subotu 12. marta ove godine „šarao“ daljinskim upravljačem po raspoloživim domaćim i stranim TV-programima mogao je da primeti da nije bilo nijedne globalne televizije koja se nije trudila da bude projapansko empatičko oko svojih gledalaca, dok se u isto vreme, u udarnom večernjem terminu prvog programa našeg Javnog servisa emitovao film „Perl Harbur“. Dakle, svi svedoče o razorenim kućama, fabrikama, putevima, školama, aerodromima, hiljadama mrtvih, ranjenih, nestalih, o zaleđenim licima uplašenih ljudi, o zemljotresno-cunamijskom savremenom japanskom paklu, a na našem Javnom servisu „sve u šest“ ide američki „vestern“ o razornim napadima japanskih kamikaza na američku tihookeansku vojnu bazu Perl Harbur, o pripremama američke „vazdušne konjice“ za osvetu, i o njenim razornim dejstvima po japanskim gradovima i vitalnim objektima. I to sve uz masne psovke američkih marinaca, sa mašnicama, odlikovanjima i skaradnim napisima na dobro „ugojenim“ avionskim bombama.

Može se u vezi sa subotnjim prikazivanjem „Perl Harbura“ na našem Javnom servisu postaviti mnogo pitanja. Ali da izdvojimo tri. Recimo, zašto se u trenucima kada bi kao nacija trebalo da se saberemo i uperimo svoja saosećanja i pomoć prema Japanu i njegovim ljudima, na našem Javnom servisu prikazuje izrazito antijapanski američki „vestern“? Ili – je li takva „filmska šema“ bila obična bahata nepromišljenost, ili namerna radnja koja bi trebalo da ima neku poruku?

Da postavljamo i treće pitanje. Zašto je „Perl Harbur“ prikazivan u trenucima kada treba ožaliti stradale ljude u Zemlji izlazećeg sunca iz koje se dan pre toga, i to nekoliko sati pre katastofe, vratio predsednik Srbije nakon posete caru i vladi Japana, od kojih je, verovatno, tražio i dobio obećanje za privrednu podršku razvoju sustale Srbije?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari