Zašto RTS nije uvek RTS

Ogled o nazivima javnog servisa i njihovoj pogrešnoj upotrebi

Ostavite komentar


  1. RTS je decenijama glasilo ruskih geostrateških intresa: talibanizacije Srbije (zaglupljivanja naroda, po programu ruskih slavenofila iz doba pred ubistvo Kneza Mihajla, a taj je program kasnije preradio vladika Nikolaj Velimirović). Srbija kao pred straža (vojni logor, povremeno ratni front) ispred Rusije.
    Takav je i program: ratovi, crkve, kandila, tamljani i sveće. RTS već decenijama znači vodi rat protiv Zapadnog građanskog društva (ne dozvoljava da Srbija postane građansko društvo)!

  2. Državni javni servis je najbolji primer kako ne znamo ni šta hoćemo, ni kuda idemo! Zašto se , barem u javnim servisima, ne preslikamo to od Hrvata?! Još pre digitalizacije su oni svoje TV kanale sa nacionalnim pokrivanjem nazvali HTV1,HTV2,…a radio kanale HR1,HR2,… Imaju nekoliko RTV regionalnih centara, EVROPSKA UNIJA NIJE PROTIV TOGA), koji su u sklopu državnog javnog ervisa, sa celodnevnim TV+RADIO programom!!!! Dopisništva RTS u Srbiji su još pre 20 godina imala bolji status nego danas, ŠTO JE VELIKA SRAMOTA ZA DRŽAVU! Vezali su im i ruke i noge, na kašičicu im daju da rade! Umesto da u nekoliko većih gradova imamo REGIONALNE RTV JAVNE SERVISE, koji bi 24 sata dnevno informisali i obrazovali narod, to sada rade strane TV kompanije?! PITAM SE SAMO-DA LI SMO PREŠLI CRTU IZA KOJE NEMA POVRATKA?!

  3. Pink, Hepi i Prva su nacionalne televizije (koriste frekvencije, tačnije, javno dobro) sa stopostotnim privatnim kapitalom, a počesto uzimaju vladin (naš novac) i nasuprot RTS-a predstavljaju prozor u zapadnu civilizaciju bez ratova, kandila, crkava i tamjana. Već decenijama edukuju stanovništvo Srbije o stanju na svetskim berzama, ističu vrednosni sistem u kojem je rad prosečnog čoveka isplativiji od nagosti duše, naročito Pink. Doduše, ne spominju vladiku Nikolaja Velimirovića onoliko koliko bi trebalo, niti ističu Srbiju kao predstražu Rusije što će im se, verovatno, obiti o glavu. Ipak, istrajavaju na kulturno umetničkim, sportskim i naučnim programima sopstvenim novcem za razliku od RTS-a koji obilato koristi naš novac i kači pevaljkama međ prsa.
    Ipak, tema teksta nije kvalitet programa nacionalnog javnog servisa, već njegova (ne)organizacija. Međutim ko promaši temu, njemu dvije.

  4. Konfuzija o kojoj pise autor ovog ogleda mr Miroslav Karlica mogla bi efikasno da se otkloni ako bi se u nazivu Javna medijska ustanova "Radio-televizija Srbije" umesto skracenice RTS upotrebila pravopisna skracenica RTVS. Onda bi se jedna osnovna organizaciona jedinica zvala "Radio Srbija" (RS), a druga – "Televizija Srbija" (TVS).

    Problem je nesto komplikovaniji u slucaju upotrebe skracenice u nazivu za Javnu medijsku ustanovu "Radio-televizija Vojvodine" (RTVV, umesto RTV). I u ovom slucaju prva osnovna organizaciona jedinica zvala bi se "Radio-Vojvodina" (RV), a druga – "Televizija Vojvodina" (TVV).

    O pitanju upotrebe izraza "javna medijska sluzba" ili "medijska javna sluzba", umesto "javni medijski servis" ili "medijski javni servis", autor ovog ogleda nije ni pokusao da iznese svoje misljenje.

Ostavite komentar


Lični stavovi

Naslovna strana

Naslovna strana za 3. maj 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Gordana Bjeletić, novinarka

Dnevni list Danas su jedine profesionalne novine u Srbiji.