Naša guvernerka Jorgovanka Tabaković otišla je u susedno crnogorsko inostranstvo i odande nam otposlala poruku da se Srbiji veruje. I da je Srbija dobro mesto za investiranje. Dokaz: Evropska investiciona banka pozajmiće Srbiji još 500 miliona evra za kreditiranje malih i srednjih preduzeća. Iz Srbije je na ovu vest umesto očekivanog oduševljenja odgovor bio – muk. Vest naime ima nekoliko ozbiljnih nerazjašnjenih repova. Prvi je – zar se Srbija u proteklih godinu dana već nije dovoljno zadužila? Drugi je – pod kojim finansijskim uslovima dobijamo novih 500 miliona evra? I treći – u šta bi tačno taj novac trebalo da bude uložen?

Na kraju prošle godine ukupni spoljni dug Srbije iznosio je, prema podacima Narodne banke Srbije, 25,7 milijardi evra, porastao je za 6,6 odsto i na kraju godine je dostizao 85,6 odsto bruto domaćeg proizvoda zemlje. Ali Evropska investiciona banka predstavlja i političku banku. A posle jedne dramatične runde aktuelnih pregovora o Sporazumu Srbije sa Kosovom i Metohijom, premijer Srbije Ivica Dačić je ljutito u TV-kamere rekao da je Srbija svoje obaveze ispunila, sad je na Evropi da ispuni svoja investiciona obećanja. To li je? Srbija je nedavno najzad isplatila oko 400 miliona dolara skupog duga Londonskom klubu, pa bi ovaj kredit mogao da bude i jeftinija zamena? A opravdanje mu je i što neće ići u javnu potrošnju, nego, kako se još neprecizno najavljuje, direktno u privredu. Malu i srednju.

Prema podacima Agencije za privredne registre prema broju privrednih jedinica, mala privreda čini 95,9 odsto srbijanske privrede. Tako visoko mala privreda ukupnoj privredi danas doprinosi još samo po gubicima i izgubljenom kapitalu. Gubici male privrede prošle su godine višestruko uvećani i činili su tri četvrtine svih prošlogodišnjih gubitaka na nivou cele privrede, dok su kumulirani gubici male privrede porasli za petinu i čine trećinu svih kumuliranih gubitaka. Za razliku od male i velike privrede, srednja preduzeća su prošle godine poslovala sa (uvećanom) dobiti, ali i mala i srednja privreda iznad je proseka ukupne privrede po stopi izgubljenog kapitala 48,9 i 38,9 prema prosečno 35,4 odsto. Dakle, od odgovora na pitanje čemu se imaju zahvaliti ovako porazni poslovni rezultati, trebalo bi da zavisi i odgovor na pitanje gde uložiti politički dobrodošlih 500 miliona evra Evropske investicione banke. Jer ako na tu pozajmicu primenimo napred navedene procente, polovina sume je u ozbiljnoj opasnosti da bude bačen kapital. A to znači i politički preskup kapital.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari