Duboko prijateljstvo Beograda i Nju Delhija datira još od vremena bivše SFRJ i stvaranja Pokreta nesvrstanih, a zaposleni u hotelu „Moskva“ s ponosom ističu da je prva indijska premijerka Indira Gandi u oktobru 1967. tokom službene posete našoj prestonici odsela u jednom od njihovih apartmana i jela pitu s jabukama.

Potvrdu dobrih odnosa Srbije i Indije nesumnjivo predstavlja i odluka Vlade premijera Manmohana Singa da ne prizna Kosovo, koja nije dovedena u pitanje ni posle mišljenja Međunardnog suda pravde.

Ipak, na nedavnom prijemu koji je indijska ambasadorka Nengče Louvu priredila povodom šezdesettrogodišnjice nezavisnosti države, upadljivo je bilo odsustvo srpskih zvaničnika. Državni vrh predstavljali su jedino potpredsednica Skupštine Gordana Čomić i nekadašnji načelnik Generalštaba i aktuelni pomoćnik šefa diplomatije Zdravko Ponoš. Iako su godišnji odmori verovatno omeli pojedine ministre da prisustvuju svečanosti u rezidenciji na Senjaku, takav potez ne služi im na čast, naročito ako se uzme u obzir činjenica da su redovni gosti na prijemima koje u letnjim mesecima organizuju vodeće države poput SAD, Francuske, Velike Britanije i Rusije. Neki od njih zaboravili su da je neophodno poštovati običaje zemalja kao što je Indija, koja je zajedno sa Brazilom, Rusijom i Kinom oformila BRIK, simbol zaokreta u moći u svetskoj ekonomiji od razvijenih ka zemalja u razvoju.

Izgleda da mnogi svečanosti u ambasadama doživljavaju isključivo kao šansu da „prošetaju“ novu garderobu i cipele, piju koktele i fotografišu se za tabloide, a ne kao priliku da na najbolji način predstavljaju svoju državu i unaprede odnose sa saveznicima. S druge strane, svaku pohvalu zaslužuje ponašanje Tomislava Nikolića, koji se u skladu sa reputacijom čestog gosta na koktelima u brojnim rezidencijama, odazvao i pozivu predstavnika države čiji je simbol Bengalski tigar. Stiče se utisak da su naprednjaci na vreme shvatili da se imidž ne gradi samo učešćem u televizijskim debatama već i neusiljenim razgovorima sa ambasadorima iz različitih zemalja.

Ukoliko žele da ostvare ambiciozne ciljeve, predstavnici Vlade Srbije treba da se ugledaju i na diplomate iz prošlosti, poput Jovana Dučića. Slavni pesnik i bonvivan, koji je bio ambasador Kraljevine Srbije i Kraljevine Jugoslavije u više država, upravo je na prijemima pokazivao besprekorne manire i smisao za eleganciju. Popularna priča kaže da njegovom šarmu nije odolela ni mađarska grofica koja je Dučićevoj državi po simboličnoj ceni prodala vilu u srcu Budimpešte, sadašnju zgradu Ambasade Srbije.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari