Bitka za Trg republike 1

Vesiću je uspelo ono što ni Slobi tokom protesta ’96. godine nije – da spreči građane da priđu Kolarčevoj ulici i Trgu republike – rekao je jedan građanin reporterima Danasa dok su obilazili gužvu zbog rekonstrukcije centralnog trga u Beogradu.

Ipak, barem nakratko, opozicija je juče uspela da oslobodi prolaz do glavog mesta okupljanja svih Beograđana, jedne od omiljenih lokacija za razne vrste protesta i uličnih akcija, uklonivši ograde iz Kolarčeve.

Da se Trg rekonstruiše kako bi se ometali građanski protesti – jedna je od teorija koja se mogla čuti širom beogradske čaršije još dok protesta nije bilo ni na vidiku. U stvarnosti se kasnije pokazalo da masovnih demonstracija i te kako može da bude, ali i da ih je teže organizovati i „prebrojati“ zbog zatvorenog pešačkog dela Trga, dok nastavak rekonstrukcije i potpuno zatvaranje nije i zaista omelo rutu protesta.

Teorije po strani, činjenica je da, čim se politička situacija na unutrašnjem planu makar malo zaoštri, beogradska naprednjačka vlast kreće sa rekonstrukcijama u centru grada.

Tako se za prve četiri godine komandovanja SNS u Beogradu nije mnogo odmaklo sa velikim projektima koji su odavno u planu – kao što je rekonstrukcija tramvajske mreže za koju odavno uzeti krediti EBRD-a, niti je završena kanalizaciona mreža u prigradskim opštinama, ali se zato sve „nadoknadilo“ pred izbore za odbornike Skupštine Beograda 2018. godine.

Naprečac je rekonstruisan Trg Slavija, Bulevar oslobođenja, Kosančićev venac i okolne ulice u centru grada, što je građanima predstavljeno kao veliki uspeh u jeku predizborne kampanje. Tada je obećan i početak izgradnje velikog, za Beograd verovatno najvažnijeg projekta zvani „metro“.

O ovome se posle izbora nije govorilo, ali kada je prvi bager stigao na glavni beogradski skver – Trg republike, oni manje obavešteni mogli su pomisliti da će tu biti i prva stanica metroa. Umesto kopanja u dubinu za stanicu metroa, koja prema postojećim planovima zapravo i neće biti ovde, gradska vlast je samo zamenila ploče kojima je skver popločan.

Ploče u susednoj Knez Mihailovoj ulici, koje su u mnogo lošijem stanju, ostaju kamen spoticanja za sve građane i čekaju neku novu priliku za rekonstrukciju i hvaljenje gradske vlasti. Ispod novih ploča na Trgu ostaju skriveni ostaci Virtemberške kapije, koji bi u bilo kojoj drugoj svetskoj prestonici verovatno bili otkopani, restaurirani, eventualno prekriveni staklenim pločama ili ograđeni kao spomenik.

Ali za to se u Beogradu nema novca, objašnjavali su čelnici. Zato se istorija zatrpava, a nastavlja sa površnim „ulepšavanjem“ koje će poslužiti za neko naredno skupljanje sitnih političkih poena.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari