Pomalo je mučno ovih dana posmatrati travestiju koju javnosti serviraju pojedini političari, politički komentatori i novinari dok šalju poruke koje sugerišu da se danas dešava nešto slično najnesrećnijem danu u novijoj političkoj istoriji Srbije, ubistvu Zorana Đinđića. Od poruka „mogu i ja da nastradam, ali će država pobediti“, „ako taj i taj ne preživi, neće ni Srbija“, do scenarija s pokušajem atentata na auto-putu i prisluškivanja najviših državnih zvaničnika. Hajde da i mi budemo „u trendu“, pa da povodom najnovijih dešavanja u Briselu kažemo: ako razgovori Dačića, Tačija i Eštonove uspešno potraju, potrajaće i SPS u Vladi Srbije.

Socijalisti će sigurno biti na vlasti sve dok Dačić bude pregovarao s Tačijem i iz tog dijaloga se ne izrode konkretni, uspešno primenjeni, sporazumi. Dakle, do dobijanja datuma pregovora za pristupanje Evropskoj uniji, nakon čega se otvara prostor za eventualno „prekomponovanje“ vladajuće koalicije u Skupštini Srbije, moguće u pravcu formiranja većine SNS-DS. Ovo je ocena s kojom su saglasni neki od najbolje obaveštenih političara, diplomata i eksperata u Beogradu.

Oni upravo u tome vide razlog Dačićevog neobično „kooperativnog“ ponašanja u vezi s Kosovom, odluke da preuzme odgovornost (od koje je predsednik Tomislav NIkolić pobegao) i sedne „oči u oči“ s Hašimom Tačijem. Lider SPS je postao potreban EU, zapravo celom Zapadu, čiju će podršku imati – sve dok im bude potreban. A realnosti da ga Zapad ne voli, ali će ga se držati sve dok igra igru koju žele, Dačić je i te kako svestan. Svesniji od mnogih srpskih političara koji su živeli, ili još žive u iluziji da u međunarodnim odnosima vladaju neka manje surova pravila.

Susreti premijera Srbije i Kosova uz posredovanje EU zaslužuju principijelnu podršku svih onih koji smatraju da je ovoj zemlji mesto u ujedinjenoj Evropi i koji žele da naše društvo počiva na vrednostima i standardima evropske porodice. Oni drugi mogu da ih besomučno kritikuju, ali tu već imamo matematičku činjenicu – nemaju, niti će uskoro imati, parlamentarnu većinu da spreče takav razvoj događaja. A to što i Dačić i Tači za motiv imaju više politički pragmatizam, a manje svest o potrebi ukorenjivanja evropske ideje i suživota Srba i Albanaca, Srbije i Kosova, pitanje je van dnevnog reda. Trenutno. U ovoj fazi.

Na duže staze, ako želimo trajni mir i nesmetan razvoj, i u Beogradu i u Prištini biće potrebno ozbiljno sazrevanje društva, unutrašnja normalizacija, evropeizacija, a skupa s tim ulazak na veliku scenu nove političke elite.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari