Vlada Srbije je odlučila da će svi haški osuđenici iz Srbije, koji se nalaze na izdržavanju kazne, imati pravo na pomoć države. Pomoć se sastoji od četiri povratne karte godišnje za članove porodice i po 250 evra po osobi za ostale troškove prilikom posete.

Objašnjenje državnih zvaničnika je da ovaj izdatak neće koštati državu više nego do sada, odnosno da će se uklopiti u 190.000 evra, koliko država godišnje izdvaja za pomoć haškim optuženicima. Do sada su pravo na ovu pomoć imali samo oni optuženici koji su se dobrovoljno predali i koji su državljani Srbije. Državnu pomoć u ovom trenutku uživa dvadesetak haških optuženika i njihove porodice, koje svakog meseca dobijaju oko 15.000 evra državne pomoći. Odlukom Vlade ovo pravo je prošireno i na 12 osuđenih koji se nalaze se na izdržavanju kazne po evropskim zatvorima, ali i na sve one koji su u Tribunalu.

Država odluku pravda podrškom Crvenog krsta i Sekretarijata Haškog tribunala, „jer doprinosi resocijalizaciji osuđenika“ i redovnoj komunikaciji članova porodice sa osuđenicima. Koliko možemo da se setimo, nijedan od osuđenih ili oslobođenih u Tribunalu nije ne samo imao lepe reči za rad tog međunarodnog suda, nego je čak i nastavio identičnu retoriku kao i pre nego što su dobrovoljno otišli ili su uhapšeni i deportovani u Hag.

Ova odluka države ne bi bila neobična da materijalnu pomoć koju su do sada dobijali samo oni koji su se dobrovoljno predali ubuduće neće dobijati i ostali. Nije sporna želja države da se optuženici, dakle oni koji nisu osuđeni, ali ni oslobođeni, odnosno čija krivica nije sudski dokazana, ne osete da ih se država za koju su radili ostavila na cedilu i odbacila. Sporno je upravo to što se na ovaj način relativizuje učešće države i njenih čelnika u zločinima.

Ono što je u ovom trenutku otvoreno jeste pitanje dalekosežnosti ovakve odluke Vlade Srbije. Da li to znači da država na ovaj način pomaže i podržava ratne zločine? Da li osporava i negira rad i odluke Tribunala? I na kraju, zašto bi građani Srbije plaćali osuđenike, koji su obrukali državu i narod i zahvaljujući čijem delovanju je Srbija godinama bila izopštena iz međunarodne porodice evropskih zemalja i čak i danas, skoro 20 godina od završetka ratova u bivšoj Jugoslaviji, nije uspela da preokrene međunarodno javno mnjenje u svoju korist?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari