Republika Irska je od 1. januara, i to po drugi put u svojoj istoriji, preuzela predsedavanje Evropskom unijom. Prema izjavama i irskih i srpskih zvaničnika, to je izgleda dobra vest za nastavak procesa evrointegracije Srbije, jer kada je Irska poslednji put predsedavala Unijom, a to je bilo 2004. godine, istovremeno je u EU primljeno čak 10 novih članica – Slovenija, Kipar, Češka Republika, Litvanija, Letonija, Mađarska, Malta, Poljska i Slovačka.


Iako je entuzijazam za proširenjem Unije za minulih osam godina prilično opao, što pokazuju i podaci da u Nemačkoj, kao najvažnijoj zemlji članici EU, samo 20 odsto građana podržava dalje proširenje, Irska se ipak nada da će tokom njenog predsedavanja Srbiji biti određen datum početka pregovora o pridruživanju. A nada se i Srbija.

Jedno je izvesno, Hrvatska će pri kraju šestomesečnog irskog predsedavanja postati 28. članica EU. Da li će u tom periodu Srbija „dobiti datum“, koliko god to njeni zvaničnici želeli, neće odlučivati Irska, već, kako to i biva, najvažnije države članice Unije – na prvom mestu Nemačka. A zna se da Nemačka nema nameru da odustane od svog stava da Srbija prvo mora da ispuni teške uslove – konkretne rezultate u dijalogu s Prištinom, ukidanje „paralelnih institucija na severu Kosova“, nastavak unutrašnjih reformi, posebno u pravosuđu, pa tek onda da očekuje i dobijanje datuma.

Pritom, mora se imati u vidu da se u Nemačkoj u septembru održavaju izbori, što znači da ukoliko Srbija ne dobije datum do juna, teško da će ga dobiti do kraja godine, jer se nemačke stranke sigurno neće u kampanji, kao i tokom formiranja vlade baviti „nezgodnim“ pitanjima kao što je proširenje Unije.

Srbija bi, dakle, morala da iskoristi irsko predsedavanje kako bi učinila sve da dobije taj famozni datum. Predsedavanje će od Irske 1. jula preuzeti Litvanija, što bi u najboljem scenariju značilo da bi Srbija već tada mogla da otvori prva dva poglavlja u pregovorima o pridruživanju EU. U najgorem, može biti i problema sudeći po faktu da je Litvanija jedina zemlja članica EU koja još nije ratifikovala Sporazum o pridruživanju i stabilizaciji sa Srbijom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari