Da nam je zdravstvo u katastrofalnom stanju, zna svaki građanin koji se obratio u doktoru. U nekim ustanovama nedostaju osnovna sredstva za rad, na preglede i snimanja se čeka i po nekoliko meseci, a nestašica lekova u apotekama i bolnicama je redovna pojava.

Ipak, kada vam i zvaničnici sistema kažu da je „zdravstvo pred bankrotstvom“, znači da je situacija gora nego što izgleda. Direktor Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Aleksandar Vuksanović otvoreno govori da su prihodi RFZO za 400 miliona evra manji nego 2008, i da je sistem pred kolapsom.

Začaran krug dugovanja, gde država duguje farmaceutskim kompanijama i veledrogerijama, koje, pak, duguju proizvođačima lekova, nikako da se razbije. Zbog nenaplaćenih potraživanja farmaceutske kompanije ne mogu da opstanu na tržištu, gase se ili otpuštaju radnike, a sve to za posledicu ima nestašicu lekova u apotekama. Samim tim, pacijentima su uskraćena osnovna prava na lečenje.

S druge strane, RFZO ima ogromna potraživanja na ime doprinosa za zdravstveno osiguranje, jer veliki broj poslodavaca ne uplaćuje doprinose za zaposlene. Ne negira probleme ni ministar zdravlja Zoran Stanković, koji kaže da su mnoge firme u problemu zbog privatizacije, ili su u stečaju i likvidaciji. On kaže da brojni poslodavci ne ispunjavaju svoje obaveze, jer „nema svesti da zdravstveni sistem funkcioniše po principu uplate doprinosa na zarade“. U nekoliko navrata je ponovio da su najveći dužnici kompanije sa najvećih prihodima.

Koje su to kompanije, ko su im vlasnici? O tome nije želeo da govori. Sa pravom jedan od čitalaca našeg lista postavlja pitanje: „Kome to državni organi opraštaju dugovanja zarad usluga koje su nekima pružene u političkim kampanjama?“ Da li se o tome radi?

Direktor RFZO naglašava da je pitanje mehanizama bolje naplate jako bitno, i nada se da će u budućem periodu Poreska uprava povećati kontrolu uplate doprinosa. „Ali, potrebna je i disciplina samih poslodavaca da izmiruju svoje zakonske obaveze“, poručuje Vuksanović. I on apeluje na savest.

Da li da im kažemo – hvala, gospodo, što ste bar iskreni i ne mažete nam oči, ili da ponovo postavimo pitanje: Kada će država, konačno, da se uhvati u koštac sa problemima, a ne samo da ih konstatuje? Nemojte apelovati samo na savest neplatiša, nego iskoristite mehanizme naplate i potraživanja, kako bi svi pacijenti imali pravo i mogućnost na adekvatno lečenje. A to je samo početak za izlazak iz ovog vrzinog kola.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari