Savez antifašista Srbije zatražio je od premijera Mirka Cvetkovića da prekine proces rehabilitacije Dragoljuba Draže Mihailovića, vođe Ravnogorskog pokreta tokom Drugog svetskog rata. To je zatraženo zato što pojedini funkcioneri SPO prikazuju ravnogorski pokret kao da nije bio „ kolaboracionistički, antipartizanski, teroristički i pljačkaški vojni i politički pokret“.


 

Oko rehabilitacije Mihailovića već dugo traju sporenja levih i monarhističkih snaga. Dok je za prve bio izdajnik, za ove druge je heroj koji je na nepravednom suđenju osuđen i zatim streljan. Ono što je svakako veoma bitno je da se utvrdi gde je sahranjen da bi bio pokopan dostojno, kao i svaki čovek.

Dok su Miloševićevi socijalisti imali čvrst stav da se Mihailović borio protiv sopstvenog naroda i na strani okupatora, danas je njihov stav isti, ali se prećutno, zbog odnosa u koaliciji u kojoj je i SPO, prave da se to ne događa. Odnosno, ostavljaju sudu koji vodi postupak rehabilitacije da odluči. Isto se ponaša i vladajuća koalicija. Jedino je ministar policije tražio da se iz zgrade Vlade ukloni fotografija Milana Nedića, međuratnog predsednika Vlade, upravo zbog saradnje sa okupatorima. Ravnogorcima su izdejstvovane državne penzije i još neke beneficije i to se danas ni ne dovodi u pitanje. Krenulo se i u pronalaženje masovnih grobnica žrtava komunističkog režima po Srbiji.

Prilično je problematičan i odnos koji vlast ima prema antifašističkom pokretu u Srbiji. Upravo za vreme ove koalicije Srbija je propustila obeležavanje 65. godišnjice pada fašizma, a boračka udruženja su pred gašenjem, jer partizanski pokret se tumači iz ugla posleratnih, a ne ratnih događaja.

Koliko se u današnjoj Srbiji luta u tumačenju istorijskih događaja najbolje pokazuje prošlogodišnja proslava 20 oktobra, dana oslobođenja Beograda. Tada su se prilikom posete ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva na bini smenjivale scene iz Prvog i iz Drugog svetskog rata, što je stvorilo potpunu konfuziju oko toga koji se dan proslavlja.

Veoma negativan odnos prema četništvu postoji i u zemljama regiona – Hrvatskoj, Bosni, Sloveniji, Makedoniji i na Kosovu. Praktično svuda gde su počinjeni zločini. Današnja Evropa sazidana je na antifašističkom pokretu, a zvaničnici Srbije kao da se pomalo stide tog dela istorije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari