U poslednjih nekoliko dana američki Stejt department objavio je nekoliko izveštaja u kojima je analizirao borbu protiv terorizma u svetu i verske slobode. I dok je naša zemlja pohvaljena kada je reč o borbi protiv terorizma, u izveštaju o verskim slobodama u svetu američka administracija optužuje Srbiju za nepoštovanje verskih prava i sloboda i, između ostalog, navodi da su „u Srbiji zabeleženi i slučajevi društvenog maltretiranja i diskriminacije zbog verskih ubeđenja“.

Ovakvi navodi izazvali su oprečna mišljenja, kako predstavnika verskih zajednica u našoj zemlji, tako i stručne javnosti i članova sada već bivšeg Ministarstva vera. Dok jedni podržavaju ono što piše u izveštajima, drugi pak tvrde da se izveštaji proizvoljni i netačni. Ipak, bilo je i onih koji tvrde da su za ovakvu kritiku na račun naše zemlje krive ni manje ni više nego nevladine organizacije. Naime, kako pišu pojedini beogradski mediji, američka administracija je podatke za izveštaj o verskim slobodama dobijala od domaćih nevladinih organizacija. Sa druge strane, predstavnici bivšeg Ministarstva vera kažu da iz godine u godinu šalju primedbe na pristrasne i netačne izveštaje, ali da malo koja njihova zamerka bude usvojena.

Posao nevladinih organizacija je upravo u tome da ukazuje na probleme u društvu, a američka administracija i oni koji pišu izveštaje trebalo bi da provere da li su navodi tačni i da li je situacija zaista takva. Sa druge strane, ako se primedbe šalju, ali se ne usvajaju, onda je valjda logično zaključiti da određeni problemi na ovom polju postoje. Ipak, ovakve izveštaje ne smemo olako shvatati, jer oni utiču na državnu politiku i odnos između zemalja.

U izveštaju o verskim slobodama u svetu istaknuto je i da je u prošloj godini antisemitizam u mnogim zemljama u porastu, a najveći problemi zabeleženi su u susednoj Mađarskoj, gde raste popularnost otvoreno antisemitske partije Jobik.

Kada je reč o izveštaju o borbi protiv terorizma u svetu, Srbija je na ovom polju pohvaljena. Stejt department navodi da tokom prošle godine u Srbiji nije zabeležen nijedan teroristički napad, ali podseća na slučaj državljanina Srbije Mevlida Jašarevića, koji je u oktobru prošle godine pucao na zgradu američke ambasade u Sarajevu, nakon čega je na teritoriji Sandžaka uhapšeno 17 osoba koje su osumnjičene da su sarađivale sa njim. Očigledno da terorizam nije problem koji muči našu zemlju, ali tu su mnogi drugi na koje bi predstavnici vlasti trebalo da obrate pažnju, a to su organizovani kriminal i korupcija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari