Posle protesta više hiljada Albanaca u Visokim Dečanima i njihovog pokušaja da u petak oko podneva nasilno prodru u manastir, situacija se polako smiruje. Kapije manastira su prvi put za 13 godina zatvorene zbog pretnji rukovodilaca tamošnje opštine i ekstremista, a pristup manastiru je blokiran snažnim snagama policije i Kfora, uz učešće italijanskih karabinjera.

Povod za napade Albanaca je odluka Vrhovnog suda Kosova kojom je potvrđena svojina Dečana nad manastirskim zemljištem. Dakle, žitelji Kosova, Albanci, protestuju protiv odluke albanskog suda jer im se odluka ne dopada. To je u redu, ali se postavlja pitanje zašto se za mesto protesta bira srpski manastir, a ne sedište suda.

Promptno, kao i uvek, direktor Kancelarije Vlade Srbije za KiM Aleksandar Vulin reaguje i najavljuje da će Vlada o pokušajima upada u Dečane obavestiti partnere u svetu i to pitanje podići na najviši mogući nivo. „To je sistematsko zatiranje Srba na KiM, jer su monasi manastira Visoki Dečani jedini Srbi koji tamo žive“, rekao je Vulin. Vest o blokiranom manastiru stigla je i do srpskog premijera Ivice Dačića, koji je boravio u Vašingtonu i koji je zajedno s generalnim sekretarom UN Ban Ki Munom osudio događaje oko manastira Dečani.

Novo svetlo na ceo događaj dao je bivši državni sekretar Ministarstva za KiM Oliver Ivanović, koji kaže da su protesti Albanaca pokazatelj da kosovska vlada nema veliki uticaj u ovom gradu i da ne kontroliše čitav prostor KiM, ali i da se iza protesta kriju poslovni interesi krugova koji žele da stambenu zonu i građevinski prostor koji se nalazi prema manastiru prošire. On je rekao da motiv za proteste vidi u potrebi da se opština Dečani i Alijansa za budućnost Kosova Ramuša Haradinaja pozicioniraju prema Prištini i međunarodnoj zajednici. Od petka i tog nemilog događaja, do Beograda ne stižu reakcije iz Prištine.

Monaški život u manastiru Visoki Dečani, kako javljaju dopisnici, ipak teče uobičajeno, a iguman manastira Sava Janjić kaže da je monaštvo „naviklo na odnos mržnje i stalnih pretnji koji traje već trinaest godina“. Razmislite šta je zabrinjavajuće u ovoj rečenici? Da li to što monaški život teče uobičajeno, ili pak to što se monaštvo naviklo na pretnje, ili pak i jedno i drugo?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari