Da li su Vlada Srbije i SPC u sukobu? Pre nekoliko nedelja, nakon potpisivanja briselskog sporazuma, oštre kritike SPC, kao i vladike Grigorija na ovaj dokument, obe strane, Vlada i crkva, odgovorile su odrično. Onda je u petak u centru Beograda održan miting na kome se mitropolit Amfilohije molio za upokojenje Vlade i Skupštine Srbije, a penzionisani vladika Atanasije, komentarišući izjavu premijera Srbije Ivicu Dačića da ga interesuje zemaljska, a ne nebeska Srbija, izjavio da je „tako govorio i Đinđić, a kako je završio neka Bog sudi“. Usledile su brojne osude javnosti, ali i ograđivanje patrijarha Irineja.

Premijer Dačić je izjave mitropolita Amfilohija i vladike Atanasija ocenio kao neprimeren gest prema državi. „Niko ne osporava pravo SPC i bilo kome da ističe svoje stavove, ali niko nema prava da bilo kome preti i da se ponaša kao u vreme inkvizicije“, kazao je premijer. „Ne zameram nikome“, poručio je prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić, primećujući da mali broj ljudi na mitingu pokazuje šta građani misle. Čini se da je najdalje otišao ministar prosvete Žarko Obradović, koji je ocenio da su poruke pojedinih crkvenih velikodostojnika, „skandalozne, apsolutno neprimerene i predstavljaju govor mržnje“, te da „država treba da reaguje“.

Stiglo je i „pojašnjenje“. Penzionisani vladika Atanasije tvrdi da on nikome nije pretio, već da je to što je rekao bio „vapajni krik“. Mitropolit Amfilohije smatra da nema ničeg neprikladnog u njegovom govoru na mitingu protiv briselskog sporazuma, kada se molio za upokojenje Vlade i Skupštine. „U Vladi treba da umre ono što je bolesno, a da vaskrsne ono zbog čega postoje Vlada i parlament“, rekao je mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije.

Da li su vlada Srbije i SPC u sukobu? Očigledno jesu ili, bar, imaju različite poglede na pojedina društveno-politička pitanja. Stvari možda ne bi eskalirale u ovom pravcu da su neke prošle vlade odlučno poštovale sekularni karakter države i pridržavali se ustavom garantovane uloge verskih zajednica na jednoj, izvršne i zakonodavne vlasti, na drugoj strani. Umesto toga, rado su „koketirale“ sa SPC i ostalim verskim zajednicama, što je popovima i hodžama „dalo krila“.

A episkop raško-prizrenski Teodosije dočekao je juče prvog potpredsednika Vlade Vučića na Kosovu i izjavio da su Vlada i crkva „jedno biće“, što pokazuje da crkva aktuelno razmimoilaženje pokušava da prevaziđe. Verovatno do prve naredne prilike.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari