Mnogi su ljuti, ali laže svako ko tvrdi da je iznenađen: Država je opet produžila rok u kome se blokadom računa ili iz imovine ne mogu naplaćivati potraživanja od 154 firme u (decenijskom) restrukturiranju čak ni ako postoji izvršna presuda i rešenje o izvršenju. Taj rok je produžen za još pet meseci – 30 dana je dato poveriocima da Agenciji za privatizaciju podnesu izvršna rešenja, 90 dana je dato Agenciji za predloži način namirenja duga i još 30 dana sirotim poveriocima da se na predlog-iznenađenja žale. Dakle do 15. oktobra. Oni poverioci koji nemaju izvršna rešenja mogu tek po isteku tog roka pokrenuti postupak za prinudnu naplatu. Ali, polako, ne budimo naivni: čak i da se država pridržava ovog novopostavljenog roka, iza ćoška čekaju nova iznenađenja.

Naime, može se sa dobrim razlogom pretpostaviti da će država Srbija narednih pet meseci raditi isto što je radila prethodne dve godine ili prethodnih deset godina. Sem jednog pokušaja da se dvadesetak firmi sa spiska, koji je u međuvremenu i proširen, otera u stečaj, država se ponašala isto, svejedno koja joj je politička kombinacija bila na čelu: čekala je da odnekud bane neka nepoznata sila i spasi stvar. A trebalo je da, u zakonom više puta prolongiranom roku, objavi javne tendere za prodaju tih preduzeća, ako do prodaje ne dođe, da pokrene postupak njihove likvidacije.

Ukoliko bi država ovu naoko jednostavnu proceduru obavila do oktobra, desilo bi se sledeće: za bar stotinak firmi bi bio pokrenut prethodni stečajni postupak oslonjen na unapred pripremljeni plan reorganizacije, koju bi ponudila sama firma. A znate šta je osnovna odredba odluke o pokretanju prethodnog stečajnog postupka: obustavlja se prinudna naplata svih potraživanja od firme, blokadom računa ili teretom na imovinu, dok poverioci ne donesu odluku da li unapred pripremljeni plan reorganizacije prihvataju ili ne prihvataju. A šta je osnovna odredba na kome se zasniva svaki plan reorganizacije: otpis najvećeg dela duga.

Izmene Zakona o privatizaciji koje celu ovu komičnu a skupu konstrukciju nastavljaju biće usvojene već danas. Dakle, brzo. Kako je najavljeno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari