Nije uvek lako na ličnom primeru iskazivati principe za koje se na rečima zalaže. Pogotovo kada su uzburkane emocije, ili pogođeni bazični, materijalni interesi. To su nam ovih dana transparentno pokazali Božidar Đelić i Čedomir Jovanović, predstavnici tvrde proevropske opcije u srpskoj političkoj eliti, koji su neprimereno reagovali na odluku Agencije za borbu protiv korupcije da protiv njih inicira pokretanje prekršajnog postupka jer nisu, u zakonom predviđenom roku, obavestili tu nezavisnu instituciju o odricanju od upravljačkih prava u kompanijama čiji su vlasnici.


Prema informacijama iz Agencije, dvojica funkcionera – potpredsednik vlade zadužen za evropske integracije i šef poslaničkog kluba LDP – odmah su nakon saopštenja o pokretanju postupka počeli da „pritiskaju“ direktorku te institucije Zoranu Marković i njene saradnike, uglavnom svakodnevnim učestalim telefonskim pozivima i porukama, lično ili preko pravnih zastupnika. Agencija je ocenila da je reč o političkom pritisku i „pokušaju zastrašivanja“, a njen predsednik Čedomir Čupić je u poruci funkcionerima preko Danasa bio jasan: ako nastavite s pritiscima, podnećemo protiv vas krivične prijave.

Prekršaji u kojima su uhvaćeni Đelić i Jovanović nisu posebno dramatični, pogotovo kada ih uporedimo s najnovijim dešavanjima u slučaju, na primer, ministra Olivera Dulića, odnosno njegovog rasipanja državnog novca koje se meri stotinama hiljada evra. Nisu vicepremijer i lider LDP optuženi za zloupotrebu položaja, niti su firme s kojima su povezani imale unosne poslove s državnim organima, za šta se opet (moralno) tereti Dulić. Oni su, po oceni Agencije, prekršili odredbu zakona koja potpada pod prekršajno pravo i nadležni sud bi, nadamo se, uskoro o svemu trebalo da se izjasni.

Pa, zašto su onda tako burno reagovali? Verovatno jer im je ovim ugrožen evropejski imidž, a setimo se koliko Brisel insistira na antikorupcijskim merama i poštovanju nezavisnih regulatornih tela. Takođe, biće da su zaboravili da ipak u Srbiji političari ne drže svu vlast, da (zamislite čuda) postoje neki ljudi kojima je stalo do poštovanja zakona, ma ko ga pogazio. Čini se da su zaboravili, ili do sada nisu znali, ni da se u Srbiji ne može sve rešiti telefonskim pozivom. Ima i kod nas ličnosti od integriteta, koji neće pokleknuti kada s druge stane žice čuju ko ih nezadovoljan zove.

Razrešiće se ovaj slučaj onako kako sud odluči. I samo tako i treba da bude. Nego, znate li da su Danas i Pravda jedine medijske kuće u ovoj zemlji koje su u saopštenju Agencije o pritiscima prepoznale vest od javnog značaja? Zašto, neka čitaoci prosude.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari