Nova godina po julijanskom kalendaru proslavljena je preksinoć širom Srbije – od većih gradova samo u Beogradu nije bilo žive svirke na trgovima, jer je u poslednjem trenutku otkazan koncert „zvezde Granda“ Rade Manojlović. Razlog otkazivanja nije preciziran, mada se šuška da je neko „odozgo“ procenio kako je prestoničko Privremeno veće na čelu sa Malim, Vesićem i Čovićem ovog puta preteralo, jer je posle Cece Ražnatović htelo Beograđane da „počasti“ još jednom ikonicom turbo-folka. A što je mnogo – mnogo je.

I pored masovnih proslava po trgovima, čini se, ipak, da je takozvana Srpska nova godina izgubila onu draž koju je imala ranije. Slavljenje nove godine po julijanskom kalendaru bio je svojevrstan bunt zbog zabranjivanja karakterističnog za komunističko vreme, pa i prve godine devedesetih. Ima ljudi koji kažu da nije mnogo zanimljivo slaviti je sada kada je dozvoljeno. I Vladina preporuka da 14. januar ipak ne bude neradni dan, uticala je da mnogi odluče da prespavaju ponoć i spreme se za „pravoslavni prvojanuarski“ radni dan. Za razliku od Republike Srpske, gde su slavljenici imali vremena da se odmore od celonoćne fešte.

Ipak, predznak „srpska“ neke ljude i dalje inspiriše da je smatraju jedinom pravom Novom godinom. Iako i braća Rusi zovu ovaj praznik Stari Novi God, a ne Ruska nova godina. Dok Grci, Rumuni ili Bugari nisu ništa „manji“ pravoslavci od nas „velikih“ zato što su prihvatili gregorijanski kalendar, koga se ovde često gade – posebno desničarsko-verske grupacije u srpskom društvu. Ateisti pak smatraju da Srbija kao sekularna država ne treba da praznuje dan kada Crkva, sa zakašnjenjem u odnosu na astronomiju, ulazi u novu godinu.

Julijanski kalendar ima grešku, koja je u 20. i 21. veku 13 dana. A u 22. veku će se dodati još jedan dan greške. Problem ovdašnjeg „lokalnog življa“ je tradicionalan – umesto da ispravlja grešku, u njoj traži neku posebnost.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari