Šta Srbija da kaže sada kada se Rusi na Krimu jednostrano proglašavajući nezavisnost od Ukrajine pozivaju na slučaj Kosova? Tačnije, na odluku Međunarodnog suda pravde iz 2010. prema kojoj je odluka Kosova da se unilateralno odvoji od Srbije bila u skladu sa međunarodnim pravom.


I da nije vreme predizborne kampanje zvaničnici bi verovatno ćutali. Rusija – valjda niko ne osporava da je ona iza glasanja parlamenta na Krimu – odlučila se da iskoristi presudu MSP i da demonstrira u praksi kako Kosovo nije bilo „jedinstven slučaj“ na čemu su insistirale zapadne zemlje. A već je to demonstrirala i u leto 2008. u Južnoj Osetiji i Abhaziji.

Predsednik Nikolić je rekao da je na neprihvatljiv način došlo do promene vlasti u Kijevu, drugi zvaničnici su bili oprezniji, osim što je Aleksandar Vučić bio izuzetno glasan u svojim porukama da u Srbiji neće biti ukrajinskog scenarija, kao što je neki opozicionar „pretio“.

A Krim? Da je u Srbiji na vlasti ista koalicija kao 2010, ili 2008, kada smo se na Crnu Goru i Makedoniju vrlo naljutili što su priznali Kosovo – tadašnji šef diplomatije te je odluke nazvao zabijanjem noža u leđa – verovatno bi, kao i sadašnja bila odmerena. Na referendumu u nedelju, istog dana kada se u Srbiji održavaju izbori, građani Krima će podržati odluku parlamenta da se ta ukrajinska autonomna republika i grad Sevastopolj proglase za nezavisnu državu. Potom bi valjalo očekivati formalno ujedinjenje tog entiteta sa Ruskom Federacijom. To je čak korak dalje od Kosova. Šta bi se dogodilo ako bi Priština pošla istim stopama, pa građane pozvala da glasaju o prisajedinjenju Kosova sa Albanijom?

Rusija će, istovremeno, nastaviti da podržava suverenitet i teritorijalni integritet Srbije dok ga god Srbija bude podržavala. Pitanje je, međutim, kako Rusija sada vidi odnos Beograda prema AP Kosovo i Metohija.

Rusija kao svetska sila vodi računa o svojim interesima. Da li joj dugoročno ovakav razvoj događaja na Krimu ide u prilog, prilično je diskutabilno. Racionalno bi bilo da se u Ukrajini strasti smire i da ta država ostane celovita, tako da je drugi ne ugrožavaju i da ona sama nikoga ne ugrožava, pogotovo rusku manjinu. Kako vreme odmiče, šanse za to će biti manje, pa bi Ukrajina sa Krimom – kao što je i Kosovo – mogla postati novi negativni primer u međunarodnim odnosima. Primer i model za destabilizaciju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari