Putinova poseta 1

„Ne volim da kukuričem, zivkam medije, obaveštavam, ali Lavrov će sigurno doći u Srbiju. Za Putina ne znam. Srbija ima odlične odnose sa Rusijom, iako smo na evropskom putu“, izjavio je Aleksandar Vučić 15. oktobra, odgovarajući na spontana pitanja televizija naklonjenih njegovoj vlasti da komentariše naslovnu stranu Danasa o tome da ruski predsednik u oktobru ne dolazi u posetu Beogradu.

Tog dana je vest o turneji ruskog šefa diplomatije Sergeja Lavrova glasila da on dolazi 27. oktobra u BiH, sa naglaskom na odlazak u Istočno Sarajevo i susret sa Miloradom Dodikom, i da se planira njegov odlazak u Atinu i Zagreb.

Beograd se nije pominjao osim kao podsećanje da je Lavrov u Srbiji boravio u junu.

Tačno je, tri dana nakon što je Vučić rekao da neće da kukuriče, zivka i obaveštava, potvrđeno da Lavrov ipak stiže i u Srbiju, da čak ostaje dva dana.

Ali, isto tako je tačno da je u slučaju Putinovog dolaska i te kako bilo obaveštavanja i kukurikanja od strane Vučića i to u junu.

I tada je bila korona, i tada se isto tako znalo da epidemija neće stati do jeseni, pa je Vučić najavljivao da mu je Putin potvrdio da u oktobru dolazi u Beograd.

Srpski predsednik je kao veličanstveni povod za tu posetu ovoga puta najavljivao završetak radova u Hramu Svetog Save, koji delom finansira Rusija, a ne neku vojnu paradu u čast godišnjice oslobođenja u Drugom svetskom ratu.

Danasov naslov da je Putin otkazao Vučiću, jer ako mu je prvo potvrdio da dolazi, pa je ispalo da ne dolazi, šta je to drugo nego otkazivanje, bolno je odjeknuo u sve napetijim odnosima Beograda i Moskve.

Ni to što je ruski ambasador Bocan-Harčenko u četvrtak kada je objavljena naslovna strana našeg lista izostao sa događaja na kome je bio najavljen, kako verovatno ne bi morao da se suočava sa pitanjima novinara, ni to što je reagovao na Tviteru satima kasnije, nazvavši naš tekst „pisanijem“, ne može da sakrije to zatezanje.

Čak ni naknadno skretanje pažnje na Sergeja Lavrova. Očito je da dve strane, odnosno dve oligarhije na vlasti, Vučićeva u Srbiji i Putinova u Rusiji, sve više zaziru jedna od druge, i imaju uprkos odlikovanjima i zakletvama u strateško partnerstvo sve manje međusobnog poverenja.

I sve više rastuće sumnje da će slovenska braća iza leđa jedni drugima napraviti bolji „dil“ sa Zapadom, tim dublje što se to više prikriva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari