Državni akcioni plan za ispunjavanje preporuka iz godišnjeg izveštaja Evropske komisije za 2010, od čije realizacije zavisi to da li će Srbija do kraja ove godine dobiti status kandidata za članstvo u EU, sadrži tačno 96 tačaka, odnosno obaveza na kojima izvršna i zakonodavna vlast moraju praktično odmah početi da rade.


Plan, u integralnoj verziji objavljen na internet sajtu vladine Kancelarije za evropske integracije, u suštini je popis strukturnih, sistemskih reformi, s precizno navedenim planiranim merama i rokovima, kao i nadležnim institucijama. A, ima tu svega, od jasnih standarda za bezbednost liftova i prodaju hrane, preko efikasnijeg regulisanja javnih nabavki, jačanja regulatornih tela i donošenja niza strategija (čije će ispunjavanje Brisel takođe pratiti), do mera koje se direktno tiču Narodne skupštine, Ustavnog suda i Narodne banke. Uostalom, valja pažljivo pročitati taj dokument i ne čekati sledeći godišnji izveštaj evrobirokrata, već je na domaćoj javnosti, jer naših se života to tiče, da pažljivo nadgledamo šta vlast jeste ili nije uradila i da tražimo odgovornost za propuste, a sve dobro da pohvalimo. Jer, upravo ovaj akcioni plan, u kontekstu evrointegracija i van njega, uz ekonomsku situaciju, investicije i zapošljavanja, jeste najvažnije za Srbiju u ovoj godini.

A, šta za to vreme rade srpski političari? Zagrevaju se za predizbornu kampanju. Varničenja, da upotrebimo termin Ivice Dačića, gotovo su svakodnevna i deluje da ih samo praznici ometaju da se smenjuju iz sata u sat. Najnoviji primer su upravo Dačićeve packe demokratama i naprednjacima (nema razloga da kriju, kaže on za Danas, da su u stalnom kontaktu, a možda će i da formiraju vladu posle narednih izbora), na koje mu je Vučić uobičajeno oštro odgovorio (neke grube izraze nismo ni uvrstili u jučerašnji intervju). Neposredno pre toga je, takođe „preko“ našeg lista, išla razmena vatre na liniji Dinkić – DS, mada varnica je bilo i ranije, na primer između Čankove LSV i Dinkićevog URS-a, dok su međusobna nezvanična ogovaranja predstavnika vladajuće koalicije već ritualna.

Takozvana politička elita ušla je, dakle, u ovu 2011. uveliko zabavljena sama sobom, preokupirana pitanjima moći, kako je steći ili zadržati, a sve u susret izbornoj 2012, tako da nam „učenje na osnovu iskustva“, i to ovog sasvim svežeg, ne daje baš mnogo prostora za nadu. Gromoglasna proevropska retorika biće praćena demagoškim potezima, tako je što se vlasti tiče, dok se od naprednjačko-narodnjačke opozicije nikada nismo ni mogli čemu dobrom nadati. Hajde, neka nas razuvere, jedni ili drugi, svejedno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari