To je, logično, izazvalo nezadovoljstvo Brisela, odnosno institucija EU koje se bave slobodom medija, jer je ta televizija veoma važna za multietničnost Vojvodine, pošto emituje program na deset jezika nacionalnih zajednica.


Glavni razlog zašto građani Srbije ne plaćaju pretplatu, a naplata je najveća u Vojvodini, pa otud i čuđenje zašto je RTV u tako lošem stanju, nalazi se u navodno nekvalitetnom sadržaju, brojnim reprizama i u lošem informativnom programu. Pojedini neće da plaćaju pretplatu zbog navodne političke obojenosti RTS, bez obzira na to što je plaćanje TV pretplate zakonska obaveza još od 2003. A izjave političara i namera da se ukine pretplata doprineli su da se nivo naplativosti dodatno smanji, čime je opstanak javnih servisa dodatno doveden u pitanje.

Zanimljivo je da ni Radna grupa koja radi na izradi medijskih zakona nikada od vlasti nije dobila odgovor na pitanje zašto se odustaje od pretplate, odnosno naknade i prelazi na finansiranje iz državnog budžeta. Odgovor na ovo pitanje je krajnje jednostavan.

Od pretplate se odustaje jer je deo predizbornih obećanja vladajuće Srpske napredne stranke. Drugo je pitanje da li će vlast pokleknuti pred pritiskom Brisela da se pretplata ne ukida. Osnovni argument iz Brisela je da nema razloga za ukidanje pretplate jer javni servisi iovako imaju dosta stabilne izvore prihoda.

Druga bojazan Evropljana odnosi se na ne baš tako veselo iskustvo sa nekadašnjom Miloševićevom državnom televizijom, koja je bila u službi njegove partije – SPS. Preciznije, na mogućnost da vlast po starom običaju – veži konja gde ti gazda kaže – odluči da izvrši uticaj na uređivačku politiku javnog servisa i traži da se o nekim temama ne otvara javna polemika. Najblaže rečeno, da na određene pojave u društvu „zažmuri na jedno oko“.

Ipak, poznajući naše političare, ne bi bilo nemoguće da se traži i da zažmure na oba oka i usput okrenu glavu na drugu stranu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari