Da protiv Miroslava Miškovića, šest meseci nakon hapšenja, nije podignuta optužnica, bila bi to jako neozbiljna igra vlasti koja bi fatalno srozala trenutno visoki rejting prvog potpredsednika Vlade, izgrađen na početnim potezima u borbi protiv korupcije.



Ovako, tenzija je održana iako je, iskreno, javnost očekivala više od toga. Nije tu sporna samo optužnica koja Miškovića i njegove saradnike tereti za utaju poreza od pet miliona evra, dok je šteta od 160 miliona evra oterala u stečaj nekoliko privatizovanih putarskih preduzeća Nibens grupe, a oko 5.000 radnika na ulicu.

Ono što zbunjuje u ovoj priči jeste da optužnica potvrđuje ono zbog čega je Mišković i uhapšen, iako je javnost očekivala da će inspektori dublje da zađu u problematiku popularno nazvanu „lista od 24“. A na njoj je vlasnik Delte označen u nekoliko stavki – privatizacija C marketa, Novosti, Luke Beograd… U sva tri slučaja u poslovima je učestvovao i biznismen Milan Beko, koji je, neposredno pre podizanja optužnice protiv bivšeg partnera, šest sati policiji i tužiocu davao iskaz o tome kako je kupljena Luka. To je otvorilo prostor za razne spekulacije, koje su još ranije započele tezom da „nove vlasti neće dirati Beka jer je njihov“, a sada se nastavile tvrdnjom da će upravo njegovo svedočenje Miškoviću biti kamen oko vrata. Prerano je za zaključak o tome koliko su nagađanja realna, jer jasno je da se „rade“ Luka i drugi slučajevi, a nema potvrda da će uskoro uslediti epilog.

Postoje, doduše, najave da će ubrzo biti otvoren predmet prodaje Sartida, pa slučajevi Galenike i Jugoremedija, bilo je naznaka da je i slučaj ATP Vojvodine na pragu rešenja, iako će upravo to biti pravi test za vlasti, s obzirom na to da je taj predmet i EU označila kao jedini u kome je oštećen investitor i gde će država, ukoliko se potvrdi već pravosnažna presuda drugostepenog suda, morati da plati ogromnu odštetu.

Sva ta, još uvek otvorena pitanja, smiruju početnu euforiju. Praktično, prvi koraci ohrabrili su javnost koja godinama proziva zvaničnike zbog nečinjenja, ohrabrili su institucije da mogu (ako hoće) da se pridržavaju samo zakona i da ne razmišljaju kome to odgovara a kome ne, a doneli su i prve ozbiljne poene kod Evropske unije. Ipak, osam meseci relativno je kratak period za bilo kakvo zaključivanje.

Bez obzira na to kolika je volja prvog potpredsednika i čitave Vlade da se ti dosijei zatvore, bez obzira i na silnu želja građana da se bar imenuju krivci za uništenu privredu i polukriminalizovani poslovni ambijent, na stvarne efekte u borbi protiv korupcije moraće još da se pričeka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari