Policija je u Kraljevu pre par dana uhapsila bivšeg gradonačelnika Kraljeva Ljubišu Simovića i još 16 osoba, koje su osumnjičene za zloupotrebe prilikom otklanjanja posledica zemljotresa koji je taj grad pogodio 3. novembra 2010.

Vrednost navodnih zloupotreba iznosi 102 miliona dinara ili 918.000 evra. Reč je o novcu koji je uplatila Vlada na poseban račun opštine Kraljevo i koji je trebalo da bude korišćen za sanaciju objekata. Među uhapšenima je i vlasnik preduzeća „YU Keops“ DOO iz Kraljeva. Simbolika je više nego jasna.

Danas je baš o tim zloupotrebama u Kraljevu pisao još u novembru 2012, a istraga je otvorena tek nedavno. Dobro je poznato da su zloupotrebe omiljeni srpski sport – od direktora, preko tajkuna, pa do vlasti. #$7im država ili EU iz dobrih namera daju neki novac za pomoć unesrećenima, tu se nađu „zabrinuti“ funkcioneri čiji prijatelji, gle slučaja, imaju firme specijalizovane za te poslove. I baš njima odlaze milioni.

Ako je suditi po količini novca koji su proteklih godina odvajani za zbrinjavanje porodica i krajeva koji su pogođeni elementarnim nepogodama, Srbija bi trebalo da je odavno izgrađena zemlja. Međutim, u stvarnosti nije tako. Ni 14 godina posle mioničkog zemljotresa mnogobrojna domaćinstva iz tog kraja nisu dobila nikakvu pomoć. A oštećeno je oko 2.000 kuća i izdvojeno mnogo para građana Srbije. Naravno, odmah će uslediti pitanja i da li bi policija trebalo da ispituje svaku pomoć? Ali ako se ne ispituje kuda je novac otišao, onda se tone u potpuni javašluk. To su primetile i međunarodne organizacije koje su kao jedan od glavnih problema u Srbiji detektovale korupciju u javnim nabavkama, ali i u privatizacijama. Srbija je, prema izveštaju Transparensi internešnela, na 80 mestu od 176 država u kojima je meren indeks percepcije korupcije. Sve je u Srbiji pitanje vlasti, odnosno toga ko se trenutno na njoj nalazi. Tako funkcioniše i stranačko zapošljavanje. A posao koji realno može da obavlja jedna osoba, radilo je, odnosno nije radilo, njih šestoro.

Nebriga države za sopstvene građane nije više nikakva novost. Ako su siromašni i od njih ništa ne može da se izvuče, za državu kao da i ne postoje. Kad treba naplatiti, dati dete u vojsku, oteti zemljište, izbaciti iz kuće ili stana, „sprovoditi zakon“, država je i te kako ažurna i savesna. Izgleda da su građani Srbiji zapravo najveći teret, pa bi stoga najviše volela da nestanu. Zato i jeste delom iznenađujuće da je država rešila da se žestoko obračuna sa malverzacijama sopstvenim novcem. Pitanje je da li bi se to desilo da nije tako.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari