Da li će Demokratska stranka uspeti da se uspostavi kao alternativa aktuelnoj vlasti, da li će uspeti da kanališe i artikuliše sve izraženije nezadovoljstvo jednog dela građana prilikama u zemlji, pitanje je koje se postavljalo i pre subotnje Izborne skupštine DS, okupljanja na kojem se većina demokrata izjasnila da tako nešto nije moguće sa Draganom Đilasom i da Bojan Pajtić treba da dobije šansu.

Izvesnu konfuziju kada je reč o stavovima delegata unelo je izjašnjavanje o potpredsednicima, gde je poverenje dobilo četvoro Đilasovih kandidata, a samo jedan sa Pajtićeve liste. Kako će to uticati na funkcionisanje stranke, ostaje da se vidi. To je, međutim, tema pre svega za DS. Što se tiče javnog interesa, ostaju ona suštinska početna pitanja. Jer, u javnom je interesu u svakoj demokratskoj državi, pa i u Srbiji, da ima efikasnu i aktivnu opoziciju. U parlamentu i van njega. Da li će to biti DS, da li će to biti Pajtićev „demokratski blok“, ili će se stvarati nešto novo, drugačije, moralo bi da bude poznato najkasnije do kraja ove godine. Srbija još od maja 2012. nema dovoljno kvalitetnu opoziciju, a vlast, odnosno SNS, svakim danom nam pokazuje šta znači politika i šta znači zemlja bez artikulisane opozicije.

Tri ključne stvari je najavio Pajtić ovih dana – okupljanje demokratskog bloka, u koji će pozvati NDS, LDP, delove URS, nevladin sektor, pojedince; formiranje vlade u senci, preko koje će ta opozicija iznositi konkretna rešenja za bolji život građana; prestanak unutarstranačkih sukoba u DS i koheziju stranke. Ovo treće je bez sumnje pozitivno, a prve dve inicijative otvaraju nedoumice. Da li je široki savez „demokratskih snaga“ protiv SNS ideja koja više pripada 20. veku nego Srbiji u kojoj živimo, sa lekcijama i iskustvima iz prošlosti? Šta to novo ima da ponude ljudi i stranke koje bi okupio, oko kakvog zajedničkog programa bi se objedinili, i da li bi se prvom prilikom rasturili?

U vezi s vladom u senci, Srbija nema tu tradiciju, što po sebi nije razlog da je ne uspostavi. Ali, dodatnu konfuziju unosi ideja da je predvodi Đilas. Zar ne bi bilo logičnije da predsednik vlade u senci – i samim tim kandidat DS i demokratskog bloka za premijera Srbije – bude upravo Pajtić. Ako je većina u DS već odlučila da Dragan Đilas nije najbolja opcija za stranku, kako bi mogao da bude za Srbiju? Izgleda da je jedino politički logično rešenje da tu vladu predvodi Bojan Pajtić i da preuzme odgovornost za njeno sastavljanje i funkcionisanje. Sve drugo bi verovatno bila greška u startu, iz koje bi sve druge, nove greške proistekle.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari