Vojna obaveza koja je važila za sve punoletne muškarce obustavljena je u Srbiji od 1. januara. Ipak, za sve one koji žele ostavljena je mogućnost da vojni rok služe dobrovoljno. I to važi i za mladiće i za devojke.



Za prvih 15 dana otkako je Ministarstvo odbrane objavilo oglas za prijem na dobrovoljno služenje vojnog roka prijavilo se više od 900 kandidata, od kojih skoro deset odsto čine devojke. To i nije toliko iznenađujući podatak s obzirom na to da veliko interesovanje devojaka vlada poslednjih godina i za upise u Vojnu gimnaziju i Vojnu akademiju, ali i za prijem u profesionalnu Vojsku Srbije. Prema podacima iz prošle godine, na konkurs za prijem u profesionalnu vojsku svaki peti kandidat bila je devojka.


U savremenom svetu već dugo se vodi „bitka“ za ravnopravnost polova, emancipaciju žena, kao i za njihovo aktivnije učešće u javnom životu. Samim tim, sve veće prisustvo žena u Vojsci Srbije i u Ministarstvu odbrane verovatno je jedan od načina da takozvani slabiji pol uveri javnost da neopravdano nose ovaj epitet. Imajući, međutim, u vidu kriterijume za prijem u vojsku, misleći na fizičku spremnost i snagu, svakako da se među pripadnicima sistema odbrane ne može naći neko ko bi mogao biti označen kao „slabiji“. U bilo kom smislu reči.

Međutim, zainteresovanost devojaka za vojsku u Srbiji, nažalost, nije samo odraz borbe za rodnu ravnopravnost. I taj „motiv“ sigurno igra veoma malu ulogu. Ne treba zaboraviti da je Srbija poslednjih 20 godina u teškoj ekonomskoj situaciji. Nezaposlenost je velika, plate su niske, cene osnovnih namirnica sve veće… Osim što mnogi ostaju bez posla, mladi ljudi nakon školovanja veoma teško pronalaze stalno zaposlenje.

Danas bi, ipak, svako želeo zaposlenje u državnoj upravi – siguran posao, sa redovnom platom, socijalnim i zdravstvenim osiguranjem… Nakon dobrovoljno odsluženog vojnog roka predstavnici Ministarstva odbrane obećavaju razne beneficije, odnosno prednosti pri zapošljavanju u državnim institucijama. To je verovatno i glavni razlog velikog interesovanja i mladića i devojaka za vojnu službu. Jer kada se jednom uđe u državni sistem, jako teško se iz njega izlazi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari