Vanredna situacija koja je bila na snazi sedam dana u Srbiji zbog velikih poplava izazvala je vanredno stanje i u medijima. Naročito na internetu. Misteriozno su nestajali blogovi i tekstovi u kojima se pojavila kritika vlasti zbog nastale situacije u zemlji, a neki su „zbog širenja panike“ zadržani u pritvoru pa pušteni. Pojavile su se inicijative da se prestane sa cenzurom u medijima, a iz istog razloga i OEBS je kritikovao vlast.

Međutim, predstavnici vlasti i najveće vladajuće partije SNS uporno tvrde da oni nemaju veze s tim niti da su primetili da postoje bilo kakvi pritisci na medije. I premijer Aleksandar Vučić kategorično je odbacio ocene da postoji cenzura, ali i da je iznenađen netačnim informacijama OEBS-a. Ko je cenzurisao medije, ne možemo da tvrdimo. Ali, simptomatično je da su sporni samo tekstovi u kojima se kritikuju potezi vlasti. I to ne novinarski tekstovi, sa možda nekim netačnim podacima, već blogovi, mišljenja i ocene pojedinaca. A ne zaboravimo da svako ima pravo da kaže šta misli. Kritikovao vlast ili bilo koga, ili hvalio. A upravo je internet u savremenom svetu postao najkorišćeniji prostor u kojem to pravo svakog građanina dolazi do izražaja. I to bi trebalo da je osnova demokratije. Makar u teoriji.

U Srbiji su zbog navodnog širenja panike na društvenim mrežama, iznošenjem neistinitih informacija o broju žrtava od poplava, tri osobe privedene i određen im je bio pritvor do 30 dana, nakon čega je juče saopšteno da im je pritvor, ipak, ukinut. Po kom osnovu je njima uopšte i bio određen pritvor? To nije sasvim jasno. A nije jasno ni na koji su način oni svojim pisanijama na Fejsbuku ili Tviteru izazvali paniku ili, kako u zakonu piše, remetili javni red i mir. Posledice njihovog pisanja nisu vidljive. Niti dokazane.

S druge strane, imamo naslovne strane pojedinih tabloida sa natpisima velikim slovima „Mrtva tela plutaju po Obrenovcu“, „Potop!“, „Vodena stihija!“, „Voda gora od bombi!“, „Potop preti Beogradu“… Odgovorni za te naslovnice nisu privedeni, iako je veća mogućnost da se tako izazove panika u javnosti nego na Fejsbuku među ograničenim brojem virtuelnih prijatelja. Umesto zaključka, podsetićemo na reči zaštitnika građana Saše Jankovića. „Svako ima slobodu da bude kritičan, da bude kritizer, da bude optimista i pesimista, da veruje ili ne veruje, da podržava ili osporava, da nipodaštava, veliča ili bude ravnodušan, da ćuti ili govori i da stavove i ideje slobodno i javno traži, prima, daje, razmenjuje i širi.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari