Zaustavljen opasni trend smanjenja izlaznosti birača, pobeda proevropske umerene desnice, ali uz značajan pad u odnosu na 2009, kao i trijumf anti-EU opcija u Francuskoj i Velikoj Britaniji, s tim što ekstremne snage sveukupno nisu napravile veći uspeh, glavni su rezultati u nedelju održanih izbora za Evropski parlament. Izbora koji sa Srbijom nemaju direktne veze, ali se posledično, kao uostalom i svako značajnije dešavanje u EU, i te kako mogu odraziti na dinamiku integracije Zapadnog Balkana. Za nauk, setimo se samo umotvorina pojedinih domaćih političara iz 2008. da evropska ekonomska kriza neće doticati Srbiju, odnosno da je kriza „naša šansa“, a šta se odmah potom desilo. Što smo bliže EU, procesi unutar nje sve više i na nas utiču.

Ekstremna desnica u nedelju nije baš najbolje prošla, generalno govoreći. Njen ukupni rezultat daleko je od prognoza da bi mogla da osvoji trećinu od 751 mandata u EP. Imaće ih manje od stotinu, i to podeljene u više poslaničkih grupa, nasuprot Evropske narodne partije (EPP) sa 214 i Socijalista i demokrata (SD) sa 189 mandata. Kada na to dodamo evroentuzijastičnu grupu Liberala, koja će imati oko 70 mandata i takođe proevropske Zelene sa 52, matematika pokazuje da je ubedljiva većina Evropljana i dalje naklonjena projektu EU. U prilog evrooptimizmu govori i izlaznost od 43,1 odsto (na izborima 2009. bila je 43,0), s kojom je prvi put od 1979. stopiran negativan trend. Činjenica da je 43,1 odsto birača izašlo da glasa za EP, i to usred nikad veće i žučnije debate o ugroženosti Unije, ukazuje da je značajan broj ljudi zainteresovan za njenu budućnost.

S druge strane, EU postaje sve podeljenija. Centralna i istočna Evropa su u nedelju uglavnom ignorisale glasanje, zapadna i severna su izašle u većem broju od očekivanog. Francuzi i Britanci su podržali evroskeptike (što bi moglo da se loše odrazi na uticaj Londona i Pariza u Briselu), a Nemci i Italijani zagovornike „još jače Unije“. Grci su definitivno krenuli stranputicom, ubedljivom većinom glasavši za leve i desne radikale. Ekstremna opcija je pobedila u Danskoj, proevropska u susednoj Švedskoj, Finskoj i Holandiji. I upravo zbog ovih podela, koje su dovele dotle da je i za EPP i za SD gotovo nemoguće da pribave većinu za novi sastav EK, sve više se pominje „velika koalicija“ umerene desnice i umerene levice. Ako tako nešto imamo u Nemačkoj, zašto ne bismo i na nivou EU? Pa, zar Nemci nisu aktuelni evropski „trendmejkeri“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari