DS, LSV i LDP su ovih dana razmenili seriju žestokih udaraca na temu (nedovoljne) vojvođanske autonomije i (lošeg) kvaliteta života većine građana Pokrajine.

Tri stranke, saglasne da Vojvodina treba da ima maksimalnu autonomiju u demokratskoj Srbiji i da ju je centralizam sveo na statistički „nerazvijeno područje“, potvrdile su prokletstvo malih razlika u srpskoj politici. Međusobne optužbe za (ne)odgovornost dovele su dotle da im još samo radikalska proklinjanja fale.

Pomenuto zaoštravanje malih razlika između DS, Lige i LDP ipak ima racionalno uporište. Vojvodina ima oko 1,7 miliona upisanih birača. S obzirom na objedinjavanje izbora, te na dosadašnje projekcije izlaznosti, može se očekivati da će za svaki nivo vlasti, uključujući i Skupštinu APV, glasati oko milion Vojvođana. Istraživanja javnog mnjenja govore da tri četvrtine građana podržava aktuelni ili viši stepen autonomije, a više od sto hiljada ljudi želi Vojvodinu kao republiku ili samostalnu državu. A to, svakako, nisu potencijalni birači DSS i radikala.

Da su Vojvođani specifično „biračko telo“ poznato je preko dve decenije. Na prvim višestranačkim izborima, reformski predsednički kandidat Ivan Đurić je na teritoriji APV pobedio Slobodana Miloševića (!). Na referendum za aktuelni Ustav Srbije u Vojvodini nije izašao dovoljan broj birača. Prema istraživanjima, za razliku od centralne Srbije, u Pokrajini je i dan-danas većina za DS i Borisa Tadića, a Čedomir Jovanović je popularniji od Vojislava Koštunice.

Sve nam to govori da će na narednim izborima upravo DS, Liga i LDP u Vojvodini voditi rat krupnih brojki i objašnjava zašto su tri stranke rešile da vrlo rano uđu u kampanju za pokrajinske izbore na kojima će, po svemu sudeći, odvojeno nastupiti. Šta su jedni o drugima ovih dana rekli nema potrebe ponavljati.

Tu je zanimljivije ko u tim autonomaškim debatama fali, a bilo bi „prirodno“ da bude umešan. To su SVM i URS, opcije koje će takođe samostalno izaći na izbore. Zašto se, na primer, Čankova LSV sada kloni da oplete po Dinkiću i Maji Gojković? Ili, zbog čega DS ne uzima „u usta“ Mađare, s kojima redovno imaju problema? Do izlaska na birališta ostalo je još stotinak dana. Svakakva iznenađenja su tu moguća, pa samim tim ne bi trebalo da iznenadi nijedan rasplet.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari