Beograd dobija moderni bioskop 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

Pre tačno 80 godina u prestonici se iščekivalo otvaranje novog i veoma savremenog bioskopa, a u Sremu su se stanovnici pripremali da obeleže dan kada je ovaj prostor oslobođen.

List Vreme najavljivao je otvaranje najmodernije bioskopske dvorane u Beogradu.  Na Terazijama u zgradi Penzionog fonda činovnika Narodne banke vršene su poslednje pripreme za otvaranje novog bioskopa.

Beograd dobija moderni bioskop 2
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Bioskop koji je nosio naziv „Beograd“ izgrađen je s namenom da se koristi i kao koncertna sala. Bina je prostrana pa je to izvodljivo. Sala je mogla da primi 1.000 gledalaca.

Posebno se vodilo računa o akustici prostora. List Vreme prenosi da su u gornjem delu postavljene akustične ploče koje ravnomerno prenose zvuk.

Taj prostor bio je veoma moderan. Blagajna je imala jednu novinu koja do tada nije viđena na ovim prostorima. Reč je o signalnim tablama. Svaka prodata karta bila bi zabeležena tako što bi se upalila lampica. Kupci su lako mogli da vide koja mesta su slobodna, a koja su zauzeta.

Arhitekta je vodio računa i o estetskim detaljima, pa su u holu postavljene skulpture i veliki sat raskošnog izgleda. Časovnik je dekorativno izrađen, a kazaljke prikazuju violinski ključ i violinsko gudalo.

Prostor je klimatizovan, a radilo se o tada veoma modernom američkom sistemu koji omogućava da se vazduh greje, hladi ili isušuje po potrebi. Takođe, publika je sedela na mekim kožnim foteljama što doprinosi boljem ugođaju.

Više o tome nalazi se na sajtu Narodne biblioteke.

List Pravda donosi priču iz Srema. U Sremskoj Mitrovici se uveliko najavljuje da će 6. novembar postati praznik. To je dan kada je oslobođen Srem.

Beograd dobija moderni bioskop 3
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

„Mitrovčani se i danas sećaju tih lepih i sretnih dana, kada je suza radosnica potekla iz očiju njihovih srpskih sinova koji su nosili tu slobodu. Prvi vojnik iz bataljona generala u penziji g. Ljube Maksimovića, tada potpukovnika, stupivši na oslobođenu zemlju u Sremskoj Mitrovici po prelasku Save, pao je i poljubio oslobođenu grudu. Ljubili su milu zemlju mnogi i mnogi“, piše Pravda.

U Rumi su veliki značaj pridavali tom datumu, a 1938. godine su generala Ljubu Maksimovića izabrali za počasnog građanina i jednoj ulici dali ime po njemu. Stanovnici Sremske Mitrovice želeli su da urade isto, pa su pokrenuli tu inicijativu kod opštine.

Ministarstvo prosvete dalo je odobrenje da se u svim školama u Sremu 6. novembra održi prigodno predavanje i da se obeleži taj dan. Sokolsko društvo iz Mitrovice radilo je na pripremi svečanosti povodom obeležavanja godišnjice oslobođenja. Stanovnici Srema su veoma negovali sećanje na taj datum.

Celokupno izdanje može se čitati na sajtu Narodne biblioteke.

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari