Bitka za fotelje, nezainteresovani za zdravlje građana 1Foto: Beta/Dragan Gojić

Zabavljeni kadrovskom kombinatorikom i dilemom da li će i u narednom mandatu biti na ministarskim i rukovodećim položajima, nadležni za zdravstvenu situaciju i bezbednost u Vojvodini ne haju mnogo za informisanje javnosti o epidemiološkoj situaciji.

Sudeći po odsustvu zvaničnih informacija, epidemije kovid 19 u Vojvodini gotovo da više nema. Logično je izvesti takav zaključak, jer institucije zadužene za lečenje obolelih i praćenje epidemiološke situacije – Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo, Institut za javno zdravlje Vojvodine i Klinički centar Vojvodine, ne pridaju veliki značaj informisanju javnosti, iako od toga zavisi ponašanje građana, a u krajnjem i razvoj epidemiološke situacije.

Prema poslednjem dostupnom podatku u KCV-u je na lečenju 68 obolelih od kovida, dok je na respiratorima četvoro pacijenata. Nema, međutim, podataka o broju obolelih Novosađana, a Institut za javno zdravlje Vojvodine već nedelju dana ne obaveštava javnost o epidemiološkoj situaciji u pokrajini.

Poslednji podaci objavljeni su na sajtu te ustanove 17. avgusta. Simptomatično je da je Institut poslednju konferenciju za novinare organizovao još 19. februara. A od kako je izbila epidemija u toj ustanovi se nisu odvažili da izađu pred novinare.

Nije mnogo prema javnosti otvoren ni Klinički centar Vojvodine. Portparol te zdravstvene institucije dozira informacije na kašičicu – koliko je pacijenata na lečenju, a koliko na respiratorima. I to je sve. Na njihovom sajtu poslednja informacija o nezapamćenoj epidemiji i broju obolelih objavljena je 24. juna.

Ni pokrajinska administracija nije mnogo agilnija. Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo saopštio je poslednju informaciju o epidemiji korona virusa u pokrajini 16. jula, a zatim 6. avgusta kada je ministar zdravlja Zoran Lončar u društvu pokrajinskog sekretara Zorana Gojkovića priredio prijem i ručak za nekoliko desetina zdravstvenih radnika na privatnom splavu Kristal, koji je disko klub i parkiran na Ribarskom ostrvu. Ni tada se nije mogla dobiti potpuna informacija o broju obolelih, a pogotovo o broju preminulih pacijenata u Vojvodini od početka epidemije. Zbog toga se u javnosti ispredaju razne glasine, a vlada opšte uverenje da se podaci kriju i zataškava pravo stanje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari