Čuvaju tradiciju proizvodnje pirotskog ćilima 1Foto: Z. Panić

Ovogodišnja Tkačka kolonija na Staroj planini počela je danas.

Ova jedinstvena inicijativa za očuvanje i promociju ove umetnosti kao jednog od najistaknutijih tradicionalnih zanata Srbije okupila je 12 tkalja iz svih gradova Srbije ali i diplomate iz desetak amabasada – Kanade, Indije, Švajcarske, Belgije, Brazila, Australije, EU…  Koloniju je posetila i poverenica za rodnu ravnopravnost Brankica Janković, kao i gosti iz mnogih gradova Srbije.

Koloniju organizuje  Etnomreža u partnerstvu sa gradovima Pirot i Sombor, NALED-om i  Zanatskom zadrugom „Damsko srce“ iz Pirota uz podršku ambasada Kanade i SAD.

– Ovo je jedinstvena prilika da se uđe u tajne izrade pirotskog ćilima. Prvi put smo ovde . Kolonija je lepo organizovana, družimo se i učimo ovaj zanat – kažu Ramiza Avdović i Ljiljana Milenković iz Udruženja Pazarski bazar iz Novog Pazara.

Čuvaju tradiciju proizvodnje pirotskog ćilima 2
Foto: Z. Panić

– Čuvamo tradiciju naše zemlje i pirotski ćilim i ovu Tkačku koloniju koju leti organizujemo ovde a u septembru u Staparu. Imamo veliki broj  diplomata koji cene to što radimo – kaže direktorka Etno mreže Violeta Jovanović.

Gradonačelnik Pirota Vladan Vasić kaže da se na ovaj način promoviše Pirot i pirotski ćilim u Srbiji i svetu.

– Veliko je interesovanje diplomata za dolazak na Koloniju. Otkako smo otvorili ovaj Rekreativno-sportski centra oživelo je i selo. Nama je cilj da pirotski i staparski ćilim budu deo diplomatskih poklona i da žene koje se bave izradom ćilima od toga mogu da žive- kaže Vasić.

Koloniju je podržala i ambasadorka Kanade u Srbiji Kati Čaba.

– Drago mi je što sam ovde. Prvi put sam na Staroj planini. Priroda je divna a ljudi su gostoprimljivi. Lepo je videti ove žene kako jedna od druge uče zanat – rekla je Čaba.

Kolonija se održava u Sportsko-rekreativnom centru Dojkinci na Staroj planini.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari