Danas (1998): Zaoštravanje na Kosovu i prebijanje studenata 1Foto: Vuk Jeremić

Naslovne strane Danasa od pre tačno dvadeset godina jasno pokazuju da se balkanski konfilkt 1998. godine selio na Kosovo.

Dok se sa dojučerašnjim neprijateljima obnavljala saobraćajna komunikacija, na jugu zemlje, sukobi su postajali sve oštriji. Paralelno sa ovim dešavanjima, kraj maja 1998. godine obeležili su protesti studenata povodom usvajanja Zakona o univerzitetu i njihovi prvi „susreti“ sa policijom.

Danas (1998): Zaoštravanje na Kosovu i prebijanje studenata 2„Sletanjem aviona Air Bosna na aerodrom Beograd obnovljen je vazdušni saobraćaj između Sarajeva i Beograda“, vest je agencije Beta koju je list Danas objavio 22. maja 1998. godine na naslovnoj strani. Goste iz Sarajeva, među kojima su bili ministar za promet i komunikacije BiH Kemal Bubalo, gradonačelnik Sarajeva Rasim Gačanović, kao i brojni novinari, dočekali predstavnici gradske i savezne vlade. Od ovog trenutka, avioni između Beograda i Sarajeva saobraćali su tri puta nedeljno.

Svega tri dana, kasnije uspostavljena je i direktna železnička veza između Beograda, Zagreba i Ljubljane. Kako je pisao Danas, karta za mesto u  drugom razredu do Zagreba koštala je 284 dinara, a povratna 568 dinara. Ko je krajem 1998. godine vozom hteo da ode do Ljubljane morao je da izdvoji 497 dinara. Reportažu o otvaranju železničkog saobraćaja između bivših jugoslovenskih republika, pisao je novinar Danasa Zoran Panović pod naslovom „Do Šida voz, od Šida vlak“.

Za to vreme, situacija na Kosovu je postajala sve dramatičnija. „Napadi na vojsku, otet putnik iz voza“, „I deca na meti terorista“, „Četvoro ranjenih, dva policajca nestala“, neki su od naslova koji su opisivalli stanje na jugu zemlje. U svetlu ovih naslova, vest da su se sastale delegacije Srbije i Kosovskih Albanaca, prošla je gotovo neprimećeno.

Istovremeno, u Beogradu su se zahuktavali studenti, zahtevajući da se iz procedure povuče Zakon o univerzitetu. Na drugom po redu protestu, održanom 22 maja. 1998. godine, studenti su proširili svoje zahteve i na smenu tadašnjeg ministra prosvete u Vladi Srbije Jove Todorovića.

Kako je tadašnje državno rukovodstvo ignorisalo zahteve studenata ono što se dogodilo pet dana kasnije, bilo je lako predvideti.

„Policija i nepoznati batinaši pretukli studente i građane“, naslov je izveštaja koji su potisali Sanja Matrak i Veljko Popović koji jezgrovito opisuje šta se dogodilo na protestu studenata ispred Narodne skupštine.

„Uniformisana policija i neidentifikovani kratko potšišani mladići u kožnim civilnim jaknama, patikama i farmerkama surovo su se obračunali sa oko hiljadu i po studenata, profesora i građana, koji su se na poziv Univerzitetskog protesta Srbije mirno okupili ispred zgrade Narodne skupštine Srbije“, navodi se u izveštaju.

U brutalnoj policijskoj akciji, ističe se u izveštaju Danasa, povređeno je desetak građana, a više studenata je privedeno nakon premlaćivanja. Uzgred, fotoreporteru Danasa Aleksandru Stankoviću, policija je razbila foto aparat. Za to vreme, Vlajko Stojiljković, tadašnji ministar polcije, je tvrdio: „Nema nikakve intervencije na Platou, to su gluposti što pričate“.

U skupštini, gde je predlog kontroverznog zakona bio na raspravi, podeljeni su bili predstavnici vlasti i opozicije. Ratko Marković, potpredsednik Vlade, je očekivao od zakona da „izmeni bolesno stanje kakvo postoji na pojedinim univerzitetima i fakultetima“.

Gorica Gajević, predsednica poslaničke grupe SPS-a, je istakla da ovim zakonom „nisu zadovoljni oni koji univerzitet koriste kao političke tribine“. Brojne replike u skupštini izazvao je i Aleksandar Vučić najavom da će, nakon usvajanja zakona biti povećana efikasnost, red i rad na univerzitetu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari